piątek, 3 lipca 2015

Polska dżungla.

Polska to nie dżungla, gdzie czyhają na ciebie jadowite owady i tygrysy. Ale wycieczka na zwykłą łąkę też może być groźna. Jakie rośliny są niebezpieczne?
• 2015-06-23 10:06:10

Niebezpieczne może być nie tylko „próbowanie” nieznanych roślin, ale także sam kontakt skóry z nimi. Najbardziej trzeba uważać na oczy, śluzówki w nosie czy rany. To otwarte bramy w naszym ciele, przez które wszelkie toksyny najłatwiej się przedostają.

Barszcz Sosnowskiego
Ta roślina ma bardzo złą sławę. Nie jest najbardziej niebezpieczna spośród tych, które występują w Polsce, ale bardzo łatwo odczuć jej negatywne działanie. Sok z tej rośliny i wydzielina z drobnych włosków, które pokrywają jej powierzchnię może wywołać poparzenia skóry I i II stopnia. Wystarczy dotknąć rośliny, rozerwać jej liście, ścisnąć łodygę i kłopot gotowy. Poparzenia pojawiają się gdy skóra, na której znajdzie się olejek z rośliny zostanie wystawiona na słońce. Dlatego pewne możliwości uniknięcia konsekwencji kontaktu z Barszczem Sosnowskiego daje natychmiastowe osłonięcie skóry – materiałem który nie przepuszcza promieni słonecznych lub bandażem. Niestety Barszcz Sosnowskiego bardzo szybko się rozsiewa i można go spotkać nawet w pobliżu miast. Jego uprawa jest obecnie w Polsce zabroniona, choć został sprowadzony do naszego kraju właśnie jako roślina uprawna.

Tojad mocny
Bardzo trująca roślina. Jeśli do organizmu dorosłej osoby przeniknie 2 mg zawartej w nim akonityny, spowoduje to śmierć na skutek paraliżu mięśni oddechowych i zatrzymania pracy serca. Tojadu mocnego nie trzeba nawet ugryźć – wystarczy kontakt skóry z tą rośliną, choć tą drogą trudniej otrzymać śmiertelną dawkę. Najbardziej trujące są korzenie i nasiona. W Polsce Tojad mocny występuje w Sudetach i Tatrach

Szalej jadowity
Słyszałeś jak ktoś komuś sugeruje „chyba się szaleju najadłeś”? Bywa tak, gdy ktoś zachowuje się niespokojnie, miota się, denerwuje. Jednak spożycie kłączy lub łodyg szaleju ma o wiele gorsze skutki. Zawarta w roślinie cykutoksyna (bardzo popularnej wśród zawodowych trucicieli w starożytności i średniowieczu) poraża układ nerwowy. Osoba zatruta dostaje ślinotoku i wymiotów, ma problemy z oddychaniem, a potem traci świadomość i umiera. Szalej jadowity rośnie najczęściej na mokrych terenach – w pobliżu jezior i bagien, ale może też wysiać się w każdym ogrodzie.

Pokrzyk wilcza jagoda
Kusząco wyglądające, ciemne owoce tej rośliny zawierają atropinę i hioscyjaminę. Ich spożycie powoduje zatrzymanie oddechu. Do śmiertelnego zatrucia dorosłej osoby wystarczy kilkanaście jagód, dziecko morze umrzeć po zjedzeniu nawet kilku. Pierwsze objawy zatrucia to napady szału i halucynacje, a potem śpiączka. Na szczęście nie jest łatwo ją spotkać bo to dość rzadko występująca roślina. Najczęściej spotykana w południowej Polsce.

Jeśli nie znasz jakiejś rośliny najprościej zachować „zasadę ograniczonego zaufania”. Nawet niewinne zagryzanie łodyżki czy połknięcie kilku owoców może skończyć się tragicznie. Trujące rośliny w Polsce to nie tylko czerwone muchomory!