piątek, 17 lipca 2015

Szczawik zajęczy- właściwości.


Szczawik zajęczy – właściwości, zastosowanie i przepisy

szczawik zajeczy wlasciwosci i zastosowanie
Każdy na pewno zna ze spacerów po lesiedziką roślinkę podobną do koniczyny z kwadratowymi listkami.
Wydawałoby się żeby to ziele, bez uwagi jednak jest przydatna zarówno do celów kulinarnych jak i leczniczych. Roślina jest praktycznie bez zapachu, ale ma bardzo charakterystyczny i niepowtarzalny smak – kwaskowaty podobny do limonki, lekko korzenny ale nie gorzki – dlatego może wzbogacić wiele potraw dla zdrowia i podniebienia.
Zawiera bardzo dużo witaminy C, dużo więcej niż owoce cytrusowe, witaminy z grupy B, bardzo dużo wapnia i ma właściwości lecznicze. Skutecznie gasi pragnienie.
Leczy szkorbut, ma działanie moczopędne, oraz chłodzące – przydatne w stanach gorączkowych. W medycynie ludowej jest używana w schorzeniach układu moczowego i leczeniu krwotoków. Jednakże nie powinny jej używać osoby z kamicą nerkową czy cierpiące na podagrę ze względu na zawartość szczawianów.  Pomocna przy niestrawności,  zatruciach krwi – oczyszcza krew lepiej niż pokrzywa, żółtaczce, wymiotach, stanach zapalnych nerek i pęcherza, zapaleniach dziąseł, pleśniawkach oraz robaczycy przewodu pokarmowego. Są doniesienia że pomaga, także w chorobie nowotworowej.
Pobudza trawienie i wydzielanie śliny, zjedzenie kilku świeżych listków likwidujezgagę, oczyszcza wątrobę  – wystarczy jeść przez kilka dni szczawik z oliwą z oliwek.
Sok z liści po gotowaniu, zmienia kolor na czerwony – leczy rany, oczyszcza krew i może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej i gardła, leczy owrzodzenia, siniaki i obrzęki. ma działanie podobno lepsze niż  sól Epsom.
szczawik zajeczy salatka
Szczawik zajęczy można dodawać dla smaku sałatek, zup czy twarożków czy innych, np. jako farsz do pieczonych ryb – nadaje niepowtarzalne walory smakowe.
Przepisy:
Zupa ze szczawiku zajęczego
1 szklanka liści szczawiku
1 cały dymka wraz z cebulą  drobno posiekana
3 lub pomidory gruntowe
2 litry wody
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
śmietana
Lekko podsmażyć cebulę wraz z dymką, dolać wodę  i gotować przez 10 minut, dodać szczawik, pomidory, przyprawić,  lekko schłodzić i dodać śmietanę. Wychłodzić w lodowce, podawać jako chłodnik ze świeżym chlebem. Niezapomniany smak i walory zdrowotne.
zupa szczawik zajeczy

Herbatka lecznicza
Zaparzyć w szklance wrzątku łyżkę świeżego lub suszonego ziela. Najlepiej przed snem.
Lemoniada:
Zagotować  świeże lub suszone zioła w wodzie, schłodzić lodem, osłodzić do smaku np. miodem. Gasi pragnienie lepiej niż każdy inny napój.
Pesto pesto szczawik zajeczy
3 ząbki czosnku, co najmniej ½ szklanki ziela, ½ łyżeczki dobrej soli i łyżka oliwy z oliwek. Zblendować a otrzymamyo wyjątkowym smaku i walorach zdrowotnychpesto do makaronu, kanapek i sałatek.
Przepisy dr. Różanskiego
Sposoby podawania: świeże ziele szarpane, nalewka na świeżym rozdrobnionym zielu (1:5, na wódce), macerat ze świeżego ziela (wytrawianie rozdrobnionego ziela wodą przegotowaną lub zdrojową przez 4-6 godzin). Nalewka pobudza krążenie krwi wieńcowe i może wpływać wzmacniająco na siłę skurczu mięśnia sercowego. Może zapobiegać kołataniu serca (5-10 ml nalewki 1-2 razy dziennie).
Na zimę ziele zmielić na papkę i zamrozić (uwaga na aluminiowe maszynki do mięsa!, reagują z sokiem szczawika; proponuje blendery bez aluminium). Sok-macerat z ziela zamrozić w kostki lodowe (wlać do torebek na lód i do zamrażalnika, spożywać jako źródło kwasów karboksylowych – znanych z cyklu Krebsa, witaminy C, soli potasowych i żelaza, flawonów, chlorofilu).
Szczawik roztarty z olejem lnianym/tranem ładnie przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń.
W medycynie ludowej odwar z owoców szczawika miał zastosowanie w leczeniuSpermatorrhea, czyli nasieniotoku (mimowolnego wytrysku nasienia). Z owoców szczawika przygotowywano odwar (pogotować kilka minut, pić małymi porcjami 1-2 szklanki odwaru dziennie).