NIE WSZYSTKIE TREŚCI Z OPUBLIKOWANYCH MATERIAŁÓW, ODZWIERCIEDLAJĄ POGLĄDY ADMINISTRATORA STRONY.
sobota, 29 kwietnia 2017
SEZONOWE ALERGIE
By Oryginalnym przesyłającym był Blar z niemieckiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z de.wikipedia.(Tekst oryginalny: „Eigenes Bild”), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2242430
Niezwykle uciążliwe bywają wiosenne alergie: katar, kichanie, swędzące oczy... a jeszcze 100 lat temu występowały u ludzi sporadycznie, pod nazwą katar sienny, obecnie cierpią również na tą przypadłość coraz częściej zwierzęta. Doprowadziła do tego nasza współczesna kombinacja życia. Począwszy od środków czystości w naszym gospodarstwie domowym, do różnych środków stosowanych na drzewa, rośliny, także nasza żywność, która jest coraz bardziej zanieczyszczana środkami osłabiającymi nasz układ immunologiczny, lekarstwa na recepty, skażona woda, powietrze… a nawet sztuczne ubrania. Sezonowe alergie są niczym innym jak tylko reakcją naszego osłabionego układu immunologicznego.
Dodatkowo, każdego roku na wiosnę i w okresie letnim drzewa, rośliny uwalniają drobne pyłki, które osiadają na naszych ciałach, wdychamy je i spożywamy w naturalnych substancjach, np. owocach. Kto ma zbyt mocno wyczerpany układ immunologiczny od razu zareaguje.
Pod wpływem pyłków z różnych drzew i roślin, które obecnie dodatkowo bywają zanieczyszczone substancjami chemicznymi niszczona jest błona komórek tucznych, które magazynują histaminę. Dzieje się to również pod wpływem zmiany pH w organizmie, czy wskutek zimna, gdzie dochodzi do uwolnienia histaminy i aktywacji stanów zapalnych. Histamina przenika do układu krwionośnego i pobudza receptory H1, H2, H3, H4 co zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych w wyniku czego dochodzi do zmian skórnych, skurczy mięśni gładkich oskrzeli, skurczy mięśni w przewodzie pokarmowym, spadku ciśnienia krwi. Histamina drażni zakończenia nerwowe, przyspiesza tętno, działa na mózg, a dokładnie na podwzgórze, gdzie znajdują się ośrodki termoregulacji co wpływa na zmianę temperatury ciała, komunikację między układem nerwowym i immunologicznym, zmienia się zachowanie układu pokarmowego, a nawet zmienia się koncentracja i psychika. Człowiek staje się bardziej ospały, ponieważ dochodzi do stanów zapalnych, a nawet depresji, w zależności od czynnika wywołującego ten stan i jest to uzależnione tym czy jest to zapalenie miejscowe czy ogólne.
Takie symptomy towarzyszą wielu chorobom, w tym alergiom, tzw. "zachowania chorobowe", które wyraźnie mówią nam, że nasz układ nerwowy jest ściśle powiązany z układem immunologicznym, a kiedy między tymi układami brak komunikacji nasz organizm wyraźnie zaczyna szwankować. Wszystkie symptomy chorobowe są wynikiem wyczerpania organizmu, czyli strat energetycznych, w których brak energii doprowadza nas do choroby. Może to być alergia, czy osłabienie innych organów tak fizycznych jak i psychicznych.
W przypadku alergii do naszych ciał wnika dużo substancji, które uwalniają histaminę, która przedostaje się do krwiobiegu, a kiedy układ immunologiczny jest słaby zwiększona jest bardziej przepuszczalność naczyń krwionośnych zwanych kapilarami do krwinek białych i niektórych białek.
Oczywiście w miarę naszego zanieczyszczenia środowiska rosną również alergie i stają się coraz cięższe, toteż w kuracji ważną rzeczą jest nasze zdrowe pożywienie, w którym to obecnie nie brak nam czynników wywołujących coraz to nowszych odmian alergii. Większość ludzi - alergików sięga po lekarstwa anty-histaminowe na recepty jako ten "najlepszy" środek na alergie... niestety, te pogłębiają problem, wpływają na mózg, co objawia się sennością i brakiem koncentracji. A szkoda, że nie używają ziół w celu usunięcia alergii, które w miarę czasu poprawiają nasz układ immunologiczny w odróżnieniu od lekarstw na receptę, które go dodatkowo osłabiają.
Ważną substancją w celu usunięcia alergii jest kwercetyna, która znajduje się w cebuli, owocach cytrusowych, zielonych ziołach, w ciemnych winogronach i innych. Kwercetyna pomaga nawet zwalczać alergię na orzeszki ziemne, która może być zagrożeniem dla życia. Alergicy powinni zawsze dbać o to, aby spożywać naturalne pożywienie z kwercetyną nie tylko w okresie, kiedy alergie bywają wzmożone.
Większość ludzi alergików sięga po lekarstwa, zioła w chwili, kiedy już alergia daje mocno znać o sobie, a jednak ważne jest, aby taką kurację rozpocząć wcześniej niż alergia może się pojawić. Zioła, które stosujemy na alergie powinny być używane już przed “alergicznym” sezonem, co pozwoli zwiększyć w organizmie poziom anty-histaminowych substancji we krwi, które zablokują pojawienie się alergicznych symptomów, choćby nawet wyeliminują je częściowo co również poprawi stan alergika.
Najbardziej znanym ziołem anty-alergicznym jest pokrzywa, która działa anty-histaminowo, szczególnie u osób cierpiących na katar sienny. Wskazane jest pić herbatkę z pokrzywy co najmniej dwie filiżanki dziennie.
Pokrzywę można stosować z miętą pieprzową.
Przepis: 1 łyżeczka suszonych liści pokrzywy, 1 łyżeczka suszonej mięty pieprzowej - zalać szklanką gorącej wody, parzyć około 10 minut. Można dodać do smaku miód i sok z cytryny.
Woda z czerwonej cebuli.
Działa anty-histaminowo, hamuje zapalenia, rozszerza oskrzela, co pomaga w lepszym oddychaniu (można stosować w przypadku astmy).
Przepis: 1 czerwona cebula, 4 szklanki wody (najlepiej destylowanej). Pokroić cienko cebulę, wlać do niej przegotowaną wystudzoną wodę, pozostawić na 8-12 godzin, dodać miodu do smaku. Przechowywać w lodówce, pić kilka łyżek 3x dziennie.
Innym naturalnym środkiem na alergię, który można w miarę szybko zastosować jest:
1 łyżeczka cynamonu zmieszana z 1 łyżeczką surowego miodu, najlepiej lokalnego. Ta receptura nie tylko leczy alergie, również wskazana jest przy przeziębieniach. Cynamon z miodem w miarę szybko przynosi ulgę w alergiach.
Kurkuma / turmeric (roślina z rodziny imbiru), na świecie jest około 130 gatunków kurkumy. Kurkuma jest nietoksyczna, bezpieczna, stosowana jako naturalny antybiotyk.
Jest o tyle dobra, że również łagodzi alergie pokarmowe. Stosuje się ją także w łagodzeniu bólu, gorączki, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu stawów i zapaleniu skóry. Pomoże w problemach z wątrobą, z pęcherzykiem żółciowym, w problemach żołądkowych, a nawet zabija helicobacter pylori (h. pylori). Inne, które niszczą tą bakterię są: kminek, korzeń imbiru i chili.
Kurkuma wskazana jest również przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, w chorobie Crohna. Można kupić gotowe preparaty na alergię z kurkumy, można samemu je komponować. Kurkuma zwalcza nie tylko alergię, wskazana jest również przy astmie i innych zaburzeniach układu oddechowego.
Toteż zalecam ją jako przyprawę kulinarną w naszym codziennym pożywieniu. Kurkuma jest skuteczna w zaburzeniach układu immunologicznego. Kurkuma może również spowodować krzepnięcie krwi, więc muszą na nią uważać ludzie, którzy mają zbyt gęstą krew, jak również nie mogą jej nadużywać kobiety w czasie ciąży, ponieważ stymuluje macicę i może spowodować poronienie.
Kurkuma znana jest jako środek przeciwzapalny, antyseptyczny, przeciwnowotworowy, przeciwutleniający, działa hamująco na uwalnianie histaminy z komórek tucznych. Pomaga nie tylko ludziom, również zwierzętom.
Ocet jabłkowy
Przepis: 1 łyżkę octu dodać do 1 szklanki wody (najlepiej destylowanej). Pić 2x dziennie.
Ocet jabłkowy można zastąpić sokiem z cytryny. Jest to również bardzo dobra codzienna kuracja dla wszystkich ludzi. Ocet jabłkowy można dodać również do kąpieli. Ocet jabłkowy pomaga w zmniejszeniu wagi, wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu.
Mieszanka z jabłek i orzechów włoskich łagodzi alergie.
Jabłka podobnie jak cebula zawierają kwercetynę i naturalnie redukują produkcję histaminy.
Przepis: 1/2 filiżanki orzechów włoskich, 1 jabłko, posiekaj wszystko na drobne kawałki (lub zmiksuj w blenderze) i taka mieszanka jest już gotowa do spożycia. Można również dodać czereśnie (mogą być suszone) oraz można dodać np. nasiona słonecznika (ale uwaga na ziarno słonecznika, bywają osoby uczulone na nie) - wszystko według własnego uznania i potrzeb.
Inne, działające przeciw-alergicznie: lukrecja, czarny kminek (czarnuszka siewna), czosnek, ginkgo biloba, czerwona koniczyna, rumianek (szczególnie tzw. niemiecki - rumianek nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i są osoby, które mogą być uczulone na rumianek). Bromelina zawarta w soku ananasa, grzyb Reishi.
To są jedne z bardziej znanych receptur anty-alergicznych, na pewno jak poszukacie w sieci znajdziecie ich więcej.
4 Apr. 2017
Vancouver
WIESŁAWA Żródło:https://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_sezonowe_alergie.html