piątek, 6 kwietnia 2018

Jak szybko zbić gorączkę, zwłaszcza u dzieci

Może być wywołana infekcją, występuje przy stanach zapalnych, a nawet pojawia się w związku z silnymi emocjami i stresem, ponieważ  temperatura ciała zależy od ośrodka termoregulacyjnego w mózgu, więc przy nadwrażliwości psychicznej mogą wystąpić zaburzenia w jego funkcjonowaniu.
Zaleca się, aby niezbyt wysokiej, krótkotrwałej gorączki nie zbijać ponieważ  raz, że organizm wolniej powraca do zdrowia lub nie uczy się walczyć z infekcją (w przypadku małych dzieci).
Gorączka wzmacnia działanie interferonów – białek wytwarzanych i uwalnianych jako odpowiedź na obecność patogenów, takich jak wirusy, bakterie, patogeny, hamuje wzrost niektórych mikroorganizmów i przyspiesza reakcje organizmu, które wspierają regenerację tkanek. [G.J. Tortora, B. Derrickson, Principles of Anatomy and Physiology, wyd. 11, s. 846]
Gorączka hamuje rozwój niektórych wirusów i bakterii. Największą z niej korzyść odnosi metabolizm. Każdy wzrost temperatury o 1°C przyspiesza tempo przemiany materii o 10%. Komórki mogą się przemieszczać szybciej, reakcje enzymatyczne mogą zachodzić szybciej. W efekcie proces odbudowy tkanek zostaje przyspieszony. [F.H. Martini, J.L. Nath, E.F. Bartholomew, Fundamentals of Anatomy & Physiology, wyd. 9, s. 784]
Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej lub jest zbyt wysoka można skutecznie obniżyć przy pomocy naturalnych metod, 
Jak szybko zbić gorączkę
Kwaśne skarpetki
Bardzo skuteczny stary sposób. Do 1 litra przegotowanej wody dodać 1 łyżkę octu spirytusowego lub szklankę octu jabłkowego. Wystudzić do temperatury 38-40 stopni, namoczyć w niej bawełniane podkolanówki założyć dziecku na nogi, owinąć dodatkowo nogi w ręcznik.  Zdjąć po 20 minutach, w razie potrzeby można zabieg powtórzyć.
W przypadku dorosłych namoczyć w roztworze lniane kompresy i owinąć wokół łydek. Powtórzyć parokrotnie aż do rozgrzania okładu.
Zimna woda 
Jednym z wypróbowanych sposobów obniżania temperatury ciała jest omywanie całego ciała osoby chorej zimną wodą. Omywamy mniej więcej około 1 minuty i powtarzamy zabieg co godzinę. W ciągu dnia stosuje się nawet do 10 zabiegów. Po omywaniu należy zostać w łóżku. Lub przykładać zimne kompresy na karku i wewnętrznych stronach nadgarstków, w miejscu pulsu lub na brzuchu.
Alkohol
Do filiżanki brandy lub wódki dolać taką samą ilość wody. Namoczyć w roztworze gazę, owinąć stopy i nałożyć skarpetki.
Okłady z surowych ziemniaków
Obrać i zetrzeć ziemniaki na grubej tarce, włożyć w skarpetki i założyć dziecku na stopy. W przypadku dorosłych zrobić kompres z ziemniaków na czole.
Okład chlorofilowy
Duże zielone liście warzyw obniżają gorączkę . Czasami wystarczy wziąć lisc kapusty, jarmużu, rzepy lub daikonu i przyłożyć do czoła , klatki piersiowej lub ramion.
Okład ma mocniejsze działanie i można go stosować od razu, lub po przyłożeniu samych liści które zmniejsza będą początkową gorączkę.
Drobno posiekać kilka zielonych liści i utrzeć tak by puściły sok. Dodać trochę mąki by powstała pasta. Pastę rozsmarować na bawełnianej tkaninie i przyłożyć bezpośrednio na skórę (tkaniną na zewnątrz). Trzymać 2-3 godziny. Na piersiach, brzuchu, ramionach lub czole.
Herbata z Shiitake
Namoczyć 1 suszony grzybek shiitake w kubku wody na 20-30 minut. Kiedy zmięknie posiekać na drobno. Wodę z grzybkiem doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu 10 minut.  Pod koniec gotowania dodać szczyptę soli lub kilka kropli sosu sojowego shoyu. Wypić gorącą lub bardzo ciepłą. Do herbaty przeznaczonej dla dzieci do 1-szego roku życia nie dodawać żadnych przypraw.
 Zioła  na gorączkę
  1. Wymieszać w równych częściach liść melisy, mięty, koszyczka rumianku, korzenia lukrecji i kwiatów bzu czarnego. Zioła wymieszać i przesypać do torebki papierowej.  W razie potrzeby zaparzać 1 łyżeczkę mieszanki w szklance wrzątku przez 15 minut. Przecedzić i podawać dzieciom poniżej 2 roku życia 2 razy dziennie po ½ szklanki, dzieciom powyżej 2 roku życia 4 razy dziennie po ½ szklanki.
  2. Wymieszać w równych proporcjach kwiat lipy i suszone owoce maliny. 1 łyżeczkę mieszanki parzyć pod przykryciem 10 minut w szklance wrzątku. Podawać 3 razy dziennie po ½-1 szklanki naparu. Ewentualnie można zaparzyć sam kwiat lipy.
  3. Czubatą łyżeczkę rozdrobnionych korzeni lepiężnika różowego zalać ¼ litra zimnej wody. Pozostawić na 12 godzin. Podgrzać nie doprowadzając do wrzenia. Pić 2 szklanki w ciągu dnia małymi porcjami.
  4. 1 łyżkę krwawnika zalać szklanką wrzącej wody, zaparzyć pod przykryciem 10 minut, pić chłodną ale nie zimną
  5. Herbatka z bazylii:  zalać wrzątkiem kilka liści bazylii i wypić
Dieta
W pierwszym dniu wystąpienia gorączki nie należy podawać pokarmów stałych, ale dużo płynów w tym świeżo wyciśniętych soków owocowych szczególnie z jabłek (sam także obniża temperaturę), również starte jabłko, kisiel. Gorący napój cytrynowy : wycisnąć sok z cytryny, zalać bardzo ciepłą wodą, osłodzić miodem, a następnie powoli wypić.
W kolejne dni, jeśli podwyższona temperatura się utrzymuje stosować dietę lekkostrawną w większości płynną, soki owocowe i warzywne. 
 Żródło:http://sekrety-zdrowia.org/jak-szybko-zbic-goraczke-zwlaszcza-u-dzieci/

***\KLIKNIJ w link poniżej i polub stronę"Jak być zdrowym całe życie"na Facebook , a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach ze strony