Łuszczyca to zwykle męcząca i nawracająca dolegliwość, która charakteryzuje się powstaniem czerwonych wykwitów skórnych przypominających skazy skórne, pokryte suchymi, srebrzystymi łuskami. Występuje dość często i rozwija się zwykle w młodości i w wieku średnim. Jest schorzeniem natury estetycznej.
Rzadko jest poważną dolegliwością. Powstałe w jej wyniku zmiany często jednak wpływają ujemnie na samoocenę i samopoczucie osób na nią cierpiących.
Rzadko jest poważną dolegliwością. Powstałe w jej wyniku zmiany często jednak wpływają ujemnie na samoocenę i samopoczucie osób na nią cierpiących.
W łagodnym przebiegu łuszczycy skóra odnawia się nieustannie. Nowe komórki skory tworzą się w warstwie wewnętrznej czyli w skórze właściwej i przesuwają do naskórka, który złuszcza stare, martwe komórki. Tak powstają łuski, będące wytworem nowo powstałych komórek które w szybkim tempie rogowacieją. Pojawienie się pierwszych wykwitów zlokalizowane są najczęściej na owłosionej skórze głowy, na karku, ramionach, łokciach, kolanach, za uszami a także w okolicach paznokci rak i stóp.
Istnieje wiele leków farmakologicznych oraz środków w postaci płynów, maści na łuszczycę. Istnieją także zioła na łuszczycę, które w sposób naturalny łagodzą powstałe wykwity oraz zaczerwienienia, natłuszczają naskórek nią dotknięty.
Zioła na łuszczycę krostkową
Niekiedy skóra osoby cierpiącej na łuszczyce pokryta jest czerwonymi łuskowatymi plamkami i wówczas mówimy o łuszczycy złuszczającej, a w innych przypadkach może wystąpić inna postać tej choroby zwana łuszczyca krostkową. Charakteryzuje się ona obecnością na skórze pęcherzyków zlokalizowanych najczęściej na dłoniach i podeszwach. Ze zbioru wielu znanych ziół na łuszczycę zielarze zalecają smarowanie miejsc chorobowo- zmiennych w postaci łuskowatych wykwitów mieszaniną sporządzoną z lawendy i oliwy z oliwek. Tak wcierany olej z ziół na łuszczyce nawilża sucha i podrażnioną skórę. Zioło na łuszczycę jakim jest lawenda zawiera liczne ilości garbników oraz wiele minerałów.
Olejek eteryczny uzyskany z zioła na łuszczycę, którym jest lawenda, posiada złożoną budowę, dzięki której wykazuje szerokie działanie antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Właściwości te wspomagają szybką regenerację naskórka oraz przyspieszają proces gojenia się wszelkiego rodzaju ran.
Olejek z zioła na łuszczycę, sporządzony z krwawnika lub wiesiołka, dodany do kąpieli zmniejsza łuszczenie. Zioło na łuszczycę w postaci krwawnika działa odkażająco i przeciwgrzybicznie. Zewnętrznie można go stosować do leczenia drobnych skaleczeń, otarć, pęknięć skóry, oparzeń, a także przy łuszczycy i trądziku.
U niektórych osób krwawnik może wywoływać uczulenie kontaktowe, a dłuższe stosowanie zwiększa czasem wrażliwość skóry na światło. Kwiaty z zioła na łuszczycę w formie krwawnika działają silniej niż ziele. Poprawę w stanach wywołanych łuszczycą może również przynieść zażywane trzy razy dziennie, po jednej łyżeczce , zioło na łuszczycę którym jest łopian lub lepczycy. Znaczące efekty przynosi także terapia prowadzona ziołami na łuszczyce wchodzącymi w skład preparatów medycyny chińskiej i tybetańskiej.
Zioła na łuszczycę głowy i paznokci
Osoby cierpiące na łuszczyce powinny wystrzegać się sytuacji stresowych, które są czynnikiem nasilającym łuszczycę. W celu osiągnięcia spokoju możemy posiłkować się ziołami o właściwościach uspakajających takich jak liść melisy, kłacz i korzenia kozłka lekarskiego, liści i kwiatów lipy. Niezbędne przy łuszczycy jest także odtrucie organizmu z nagromadzonych toksyn. W tym celu możemy pic napary z ziół na łuszczycę takich jak skrzyp polny, ziele i kwiat akacji czy mniszek pospolity. Ważne by za pomocą choćby zioła na łuszczycę w postaci ostropestu plamistego lub soku jabłkowego, odtruć i odbudować sprawność naszej wątroby. Praca wątroby nie jest bowiem bez znaczenia w przypadku choroby łuszczycy, a zdrowa wątroba to podstawa przy łuszczycy. Korzystnie na zahamowanie łuszczycy działa medytacja a także inne wszelkie techniki relaksacyjne.
W leczeniu łuszczycy pomaga także suplementacja witamina D oraz A. w przypadku pojawienia się zmian skórnych na głowie, we włosach oraz w okolicy paznokci, niezbędne jest regularne smarowanie wykwitów środkami natłuszczającymi takimi jak parafina ciekła, wazelina, lanolina a także olejami roślinnymi z ziół na łuszczycę. Skutecznie działają okłady sporządzone z płatków owsianych oraz wszelkie mydła mające swój skład na bazie zioła na łuszczycę. Zaleca się także dodawanie filiżanki soli morskiej do kąpieli.
Zmiany na owłosionej skórze głowy można leczyć, smarując je wieczorem olejami z ziół na łuszczycę lub mieszanina z oleju mineralnego i 10 procentowego kwasu salicylowego. Na łuszczycę głowy oraz okolicy paznokci pomaga miąższ z zioła na łuszczycę- aloesu, który ma lekko kwaśny odczyn pH. Dzięki temu zapobiega rozmnażaniu się bakterii oraz grzybów. Do sporządzenia toniku należy zmiksować cztery liście aloesu.
Następnie zalać je 0,5 litra wrzątku, oraz parzyć zioło na łuszczycę przez 30 minut, po czym przecedzić. Następnie regularnie należy przemywać zmienione chorobowo części ciała. W nawilżeniu skóry dotkniętej łuszczycą możemy zastosować również olej argonowy, czy wspomagający głęboką regeneracje naskórka olej rycynowy.
Zioła na łuszczyce stawową
Łuszczyca stawowa często jest powiązana z wystąpieniem łuszczycowego zapalenia stawów. Dolegliwość ta może często doprowadzić do ich zniekształcenia. Łagodząco na stawy mogą działać ciepłe okłady, stosowane codziennie przez kilka minut.
Wszelkie zmiany występujące na skórze powinno być wystawiane na światło słoneczne lub sztuczne światło nadfioletowe. Łuszczyca stawowa jest choroba przewlekłą. Jej leczenie polega na zapobieganiu pojawiających się bóli, stanów zapalnych oraz zapobieganie zwyrodnieniom przez aktywność fizyczną.
Zdjęcie: Hans (CC0)
Źródło: Zola-Na.net Żródło:https://wolnemedia.net/ziola-na-luszczyce/
Źródło: Zola-Na.net Żródło:https://wolnemedia.net/ziola-na-luszczyce/