wtorek, 4 grudnia 2018

ZIELONE WARZYWA W DIECIE ANTYNOWOTWOROWEJ – DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE?

Ilustracja

Okazuje się, że dieta ma bardzo ważne znaczenie w walce z nowotworami. Nawet 40% nowotworów związanych jest z nieprawidłowym żywieniem. Nasza dieta wcale nie musi być bardzo wyszukana, aby zapewnić sobie źródło cennych dla zdrowia witamin i składników odżywczych. Dlatego warto sprawdzić, jakie warzywa, a szczególnie te zielone, które mają istotne znaczenie przy przeciwdziałaniu chorobom nowotworowym.

Zielone warzywa, jakie wybierać, aby zapewnić sobie zdrowie?

Zielone warzywa, na które należy zwrócić uwagę i powinny znaleźć się w naszym menu, to głównie brokuły, szpinak oraz jarmuż.
Jest to przede wszystkim doskonałe źródło witamin, związków mineralnych oraz polifenoli.

Słów kilka o brokułach…

Brokuły zarówno te zielone, jak i fioletowe mają dużą ilość witamin z grupy B, ale też witaminę C, kwas foliowy oraz beta – karoten.
Natomiast z minerałów można w nich znaleźć wapń, potas, fosfor, żelazo oraz siarkę.

Już w latach czterdziestych XX wieku brokuły zaczęły być coraz bardziej popularne w związku z odkryciem tego, iż mają właściwości antykancerogenne.
Bardzo ważne znaczenie ma tutaj, znajdujący się w brokułach, i wykazujący silne działanie antynowotworowe – sulforafan.
Związek ten przyspiesza eliminację z organizmu toksycznych substancji, które mają potencjał kancerogenny, ale też wpływa na bezpośrednie oddziaływanie na poziomie komórek nowotworowych w wyniku stymulowania ich śmierci w związku z pobudzeniem apoptozy, czyli wobec uszkodzenia DNA.
Istotne znaczenie ma również obróbka termiczna podczas przygotowywania potraw z brokułem, aby doszło do jak najmniejszych strat związków, które się w nich znajdują.
Najlepiej gotować je we wrzątku pod przykryciem, aby mogły zachować dużą ilość cennych soków, albo na parze.
Można je także gotować w szybkowarze lub podsmażać w woku.

Można również dla zachowania koloru wrzucić brokuły po ugotowaniu do miski z lodem na jedną minutę.

Słów kilka o szpinaku…

Można powiedzieć, że dziś szpinak powraca do łask.
Natomiast dawniej nazywano go „królem warzyw” i tamci lekarze zalecali go, jako środek leczniczy na wiele różnych schorzeń.
Zielone liście szpinaku mają lecznicze działanie na nabłonek przewodu pokarmowego, ale też poprawiają wzrok.
Poza tym szpinak wspomaga funkcjonowanie nerek, wątroby i zmniejsza zmęczenie, a jest to możliwe dzięki zawartej w nim cholinie i inozytolowi.
Do tego szpinak to doskonałe źródło witamin zgrupuj B, C oraz K, a także kwasu foliowego, beta – karotenu oraz żelaza, jodu, wapnia, siarki, potasu i fosforu.
Takim jedynym minusem szpinaku jest to, że z jego liści wyłania się kwas szczawiowy, który może być przyczyną odwapniania organizmu, ponieważ ma zdolność wiązania wapnia i przekształcania go w formę, która jest nieprzyswajalna dla organizmu.
W związku z tym warto do potraw ze szpinakiem dodawać produkty, które będą bogate w wapń
Szpinak ma również działanie przeciwnowotworowe, a to właśnie dzięki zawartemu w nim beta – karotenu, który przyczynia się do ograniczenia rozwoju raka ust, gardła, krtani oraz płuc.
Najwięcej wartości będzie miał szpinak, który jest przygotowywany w czasie duszenia pod przykryciem we własnym soku.

Słów kilka o jarmużu…

Jarmuż zaliczany jest do rodziny warzyw kapusiowatych.
Na początku jego właściwości lecznicze nie były znane, ale wraz z upływem czasu wykazano, że wspomaga pracę układu sercowo – naczyniowego, ale też chroni przed wrzodami i wykazuje właściwości antynowotworowe.
Te jego cenne właściwości możliwe są dzięki temu, że zawiera związki, jakimi są przeciwutleniacze, a jest to sulforafan, karotenoidy, luteina oraz zeaksantyna.
Związki te wykazują możliwość hamowania rozwoju raka dzięki temu, że nie dopuszczają do uszkodzenia komórek przez substancje o charakterze kancerogennym.
Związek sulforafan ma silne działanie profilaktyczne w stosunku do nowotworu jelita grubego, płuc oraz raka prostaty.
W jarmużu można znaleźć duże ilości błonnika pokarmowego, białka, żelaza, witaminy K, A i C oraz kwas foliowy, wapń i potas.
Niestety tak samo, jak szpinak bogaty jest w szczawiany, dlatego jego spożycie powinny ograniczyć osoby, które mają, np. kamicę szczawianową.
Aby zachować wszystkie jego wartości odżywcze, najlepiej jest go dusić albo blanszować.

Okazuje się, że kolor ma znaczenie!

Zielone warzywa to także źródło cennego chlorofilu, czyli barwnika, którego zadaniem jest pochłanianie promieniowania świetlnego oraz przekształcanie go w energię.
Chlorofil, dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem, bierze udział we wspomaganiu procesów detoksykacji, czyli oczyszczania.
Poza tym bierze udział w zwalczaniu i unieszkodliwianiu toksyn, neutralizuje metale ciężkie oraz oczyszcza wątrobę.
Wykorzystywany jest również, jako składnik preparatów, które przyspieszają gojenie się ran, ale też usuwają nieprzyjemny zapach ciała.
Korzystnie też wpływa na układ naczyniowy, a także bierze udział w hamowaniu procesów zapalnych.
Z warzyw chlorofil zawierają, np. kapusta, brokuły, szpinak, natka pietruszki i selera.
Chlorofil chroni przed związkami rakotwórczymi, ponieważ wiąże się ze szkodliwymi substancjami i poprzez to ułatwia pozbycie się ich z organizmu.
Poza tym barwnik ten zwiększa odporność organizmu, przyspiesza gojenie się ran, spowalnia procesy starzenia się oraz oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich.
Inne, ważne właściwości chlorofilu to wspomaganie układu pokarmowego, redukcja ilości szczawianów wapnia, ale też ma korzystny wpływ na metabolizm.
Chlorofil jest silnym antyoksydantem, a dzięki temu chroni organizm przed działanie wolnych rodników.
Pomaga też w odchudzaniu oraz pomaga zachować równowagę hormonalną i zwiększa energię.
Jednak trzeba pamiętać o tym, że obróbka termiczna zmniejsza w warzywach ilość składników odżywczych, dlatego zielone warzywa, jeżeli to możliwe, lepiej jeść na surowo.