wtorek, 26 listopada 2019

Szafran jest niedocenianym naturalnym lekarstwem i dopiero potem przyprawą

Ilustracja

Szafran jest najdroższą wagowo przyprawą na świecie. Posiada intensywny aromat i charakterystyczny kolor. Za jej wyjątkową barwę odpowiadają przeciwutleniacze, które w pozytywny sposób oddziałują na nasz organizm. Istnieją dowody naukowe na to, że szafran może poprawiać nasz nastrój, zwiększać libido, a także zwalczać stres oksydacyjny. Z tego powodu warto dodawać przyprawę do przygotowywanych potraw.

Szafran towarzyszy ludziom od ponad 3 tysięcy lat. W tym czasie wykorzystywano go nie tylko w sztuce kulinarnej, ale także jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, leków oraz pigmentów koloryzujących. Przyprawa jest pozyskiwana ze znamion słupków szafranu uprawnego. Roślina oryginalnie pochodzi z Azji południowo-zachodniej. Wysoka cena szafranu wynika z trudności w jego pozyskiwaniu. Rolnicy muszą ręcznie zbierać delikatne nici z każdego kwiatu. Następnie są one poddawane utwardzeniu pod wpływem wysokiej temperatury, aby wydobyć z nich smak.


Bogactwo przeciwutleniaczy
Większość naukowych uzasadnień właściwości zdrowotnych szafranu dotyczy jego wysokiej zawartości specyficznych przeciwutleniaczy. Należy do nich przede wszystkim krocyna, pikrokrocyna, safranal oraz kemferol. Odpowiadają one za zwalczanie stresu oksydacyjnego poprzez neutralizację występujących w organizmie wolnych rodników. Stres oksydacyjny odgrywa znaczącą rolę w rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów oraz chorób serca.
Pomoc w walce z chorobą Alzheimera
Przeciwutleniacze obecne w szafranie mogą chronić także nasz układ nerwowy. W badaniu przeprowadzonym w 2015 roku odnotowano, że krocyna zmniejsza występujące w mózgu stany zapalne i uszkodzenia wywołane stresem oksydacyjnym. Inne badanie opublikowane w czasopiśmie AntioxidantsTrusted Source wykazało, że szafran może pomagać łagodzić objawy choroby Alzheimera. Pacjenci z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami chorobowymi, którzy przez 22 tygodnie spożywali szafran, doznali większej poprawy stanu zdrowia niż osoby zażywające zatwierdzony lek donepezil. Co więcej, naturalny szafran spowodował mniej skutków ubocznych.
Poprawa nastroju
Istnieje coraz więcej dowodów naukowych na to, ze spożywanie szafranu może poprawiać nastrój. Przyprawa ta może zatem okazać się użyteczna podczas leczenia depresji. Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Behavioural and Brain Science wykazało, że ekstrakt z szafranu zwiększa poziom dopaminy w mózgu, nie wpływając przy tym na inne hormony mózgowe, takie jak serotonina. Inne badanie sugeruje, że przyjmowanie każdego dnia 30 mg szafranu może wywoływać podobny efekt, co leki stosowane przy łagodnej lub umiarkowanej depresji, takie jak imipramina i fluoksetyna. Należy przy tym pamiętać, że nie dysponujemy jeszcze na tyle sprawdzonymi dowodami, aby leczyć się w ten sposób na własną rękę.
Większe libido
Szafran może zwiększać popęd seksualny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Stwierdzono, że przyprawa pomaga w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn z niepłodnością, choć nie ma on wpływu na jakość nasienia. W przypadku kobiet poprzez spożywanie szafranu zdołano wyeliminować skutek uboczny przyjmowania fluoksetyny, która może obniżać libido.
Łagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Kobiety w wieku od 20 do 45 lat, które przyjmowały codziennie 30 mg szafranu, doświadczały łagodniejszego zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Co ciekawe, nawet 20 minut wąchania szafranu obniżyło poziom kortyzolu (tzw. „hormonu stresu”) w ich organizmach.
Wspieranie procesu odchudzania
Istnieją dowody sugerujące, że szafran może wspomagać odchudzanie, ponieważ ogranicza nasz apetyt. Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Cardiovascular wykazało, że ekstrakt z szafranu pomógł osobom z chorobą wieńcową w zmniejszeniu wskaźnika BMI. Pacjenci przyjmujący suplement mieli wyraźnie mniejszy apetyt w porównaniu z grupą zażywającą placebo.
Skutki uboczne
Szafran w roli przyprawy może być doskonałym dodatkiem do wielu potraw, a jego spożywanie zostało ogólnie przyjęte za bezpieczne. Niemniej dotyczy to niewielkich ilości przyprawy, oscylujących w okolicy 1,5 g. Nadmierne jedzenie szafranu (od 5 g) może być toksyczne. Zbyt duże ilości szafranu mogą zaszkodzić przede wszystkim kobietom w ciąży oraz alergikom.