piątek, 7 sierpnia 2020

Komisja Europejska zakazała stosowania thiaclopridu - pestycydu szkodliwego dla ludzi i pszczół

Ilustracja

Komisja Europejska zakazała stosowania na terenie UE środka ochrony roślin -Thiaclopridu. Jest to pestycyd, który jest niezwykle niebezpieczny dla pszczół.
Po  30 kwietnia tego roku, czyli po wygaśnięciu obecnego zezwolenia na stosowanie Thiaclorpidu, rolnicy nie mogą już stosować środków owadobójczych sprzedawanych pod markami Calypso i Biscaya.

„Istnieją problemy środowiskowe związane ze stosowaniem tego pestycydu, w szczególności jego wpływ na wody gruntowe, ale także na zdrowie ludzi z powodu toksyczności reprodukcyjnej” - powiedziała komisarz ds. Zdrowia Stella Kyriakides w oświadczeniu.
Komisja opiera swoją ocenę na ustaleniach Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA) opublikowanych w styczniu ubiegłego roku. Rzecznik EFSA informuje, że organizacja wyraziła zaniepokojenie, że substancja czynna jest toksyczna dla ludzi i pszczół.

Wynika z tego, że pestycyd nie tylko zabija owady, ale także szkodzi pszczołom, ponieważ ich układ odpornościowy słabnie, a ich rozmnażanie jest zaburzone. W kwietniu 2018 r. UE zakazała stosowania trzech tak zwanych pestycydów neonikotynoidowych, które mogą być stosowane tylko w szklarniach. Francja zakazała już łącznie pięciu środków owadobójczych, w tym także tych do stosowania w szklarniach.