poniedziałek, 3 maja 2021

Prosty test krwi pozwala wykryć depresję

 



Naukowcy opracowali system monitorujący biomarkery krwi związane z zaburzeniami nastroju. Prosty test krwi wykrywający depresję i zaburzenia afektywne dwubiegunowe wkrótce może stać się rzeczywistością.

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że 1 na 4 osoby w całym swoim życiu doświadcza epizodu depresyjnego. Choć choroba jest rozpoznawana od wieków, jej zdiagnozowanie wymaga oceny klinicznej lekarzy, psychologów i psychiatrów.

 

Współczesne badania krwi mogą co najwyżej pomóc ustalić, czy objawy depresji mogą być związane z innymi czynnikami, ale nie są wykorzystywane w praktyce klinicznej do obiektywnego i niezależnego diagnozowania samej choroby. Jednak wkrótce sytuacja może się zmienić.

 

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Indiany pod przewodnictwem dr Alexander B. Niculescu w ramach swoich kilkuletnich badań zidentyfikowali 26 biomarkerów we krwi ponad 300 pacjentów, które są w różny sposób powiązane z częstotliwością występowania zaburzeń nastroju, w tym depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i manii. Wcześniej ten sam zespół opracował testy krwi pomagające przewidzieć skłonności samobójcze, a także zdiagnozować silny ból i ocenić poziom PTSD.

W ostatnim etapie testów naukowcy zbadali inną grupę pacjentów, aby sprawdzić, czy wykryte biomarkery mogą określić nastrój, depresję i manię, a także przewidzieć np. przyszłe hospitalizacje. Zespół ostatecznie ustalił, że 12 biomarkerów jest mocno powiązanych z depresją - sześć z nich jest także powiązanych z chorobą afektywną dwubiegunową, a dwa mogą sugerować manię.

 

Opracowany przez naukowców prosty test krwi pozwala nie tylko wykryć skłonność do depresji i innych zaburzeń nastroju, ale też wskazać na konkretne leki, które można byłoby zastosować indywidualnie dla każdego pacjenta i monitorować reakcję na leczenie 

Jednak test krwi na dzień dzisiejszy stanowi jedynie potwierdzenie słuszności koncepcji i nie wiadomo, kiedy zostanie wykorzystany w szerszym zakresie.