Według statystyk nadużywanie alkoholu skraca życie człowieka średnio o 26 lat. Obecnie alkoholizm jest niezwykle trudny do leczenia, dlatego naukowcy rozważają wszystkie potencjalne strategie leczenia.
Nowe badania NYU opublikowane przez Stat pokazują skuteczność psilocybiny, związku psychodelicznego w grzybach halucynogennych. Po leczeniu głód alkoholu zmniejszył się o 83%, a po ośmiu miesiącach 48% uczestników całkowicie przestało pić. W grupie kontrolnej wskaźniki kształtowały się na poziomie 51% i 24%.
Kurs składał się z 12 sesji psychoterapeutycznych i dwóch dawek psilocybiny lub placebo. Przed leczeniem 93 uczestników nadużywało alkoholu. Kobiety wypijały cztery lub więcej drinków dziennie, a mężczyźni pięć lub więcej.
„Moją największą nadzieją było poradzenie sobie z uzależnieniem. Leczenie przeszło moje oczekiwania - przestałem pić ”- skomentował 32-letni uczestnik John Costas.
Na początku 2023 roku planowane jest uruchomienie drugiego etapu badań z udziałem 200 wolontariuszy. Trwa obserwacja uczestników obecnego badania. W zależności od wyników naukowcy planują wystąpić o dopuszczenie leczenia do praktyki klinicznej.
Wykazano wcześniej, że psilocybina jest skuteczna w leczeniu depresji. Naukowcy odkryli, że jego działanie zasadniczo różni się od działania standardowych leków przeciwdepresyjnych.
]https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/polowa-alkoholikow-przestaje-pic-po-leczeniu-psilocybina