Żarówki LED są podobno bardzo energooszczędne i niemal długowieczne. Z technologicznego punktu widzenia diody emitujące światło LED uważana są za oświetlenie następnej generacji. Wykorzystuje się je na różne sposoby, m.in. przemyśle motoryzacyjnym i domowym, wyświetlaczach sprzętu elektronicznego i sygnałach drogowych. Producenci głoszą o wielu zaletach stosowania oświetlenia LED w domach, widząc w nim same korzyści. Okazuje się jednak, że żarówki LED to jasny zabójca naszego wzroku!
Wszechobecna technologia LED
Technologia oświetlenia LED (Light-emitting diode) do swojego działania wykorzystuje diody elektroluminescencyjne.
To właśnie one zapewniają żarówką LED energooszczędność, większą trwałość i odporność na uszkodzenia.
Szybciej niż tradycyjne świetlówki uzyskują pełną jasność i nie nagrzewają się zbyt mocno.
Emitują także łagodne światło o wybranej temperaturze barw.
Wykorzystanie technologii LED i diod elektroluminescencyjnych obejmuje nie tylko żarówki LED, ale i np. sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, sprzęt gospodarstwa domowego, a nawet oświetlenia ulic miast.
Okazuje się jednak, że potencjalne korzyści LEDów przekreśla jedna wielka wada – niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a zwłaszcza na wzrok.
Zagrożenie dla zdrowia
Jednym z zagrożeń, jakie diody LED niosą dla naszego zdrowia, jest ich migotanie, w szczególności w urządzeniach sterujących i zasilających.
Owo migotanie, mocno lub częściowo zauważalne może sprzyjać pojawianiu się problemów z koncentracją, męczliwość wzroku, pieczenie i swędzenie oczu, nieostrość widzenia, bóle głowy oraz nerwowość.
Duże zagrożenie stanowi także zbyt duża ilość światła wytwarzanego z małej żarówki LED.
Światło to może nas zwyczajnie oślepiać, dlatego też zalecane jest odstawianie na boczny tor żarówek o dużej mocy i zastąpienie ich kilkoma diodami o mniejszej mocy.
Niektóre amerykańskie organizacje twierdzą, że zbyt długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z oświetleniem LED może prowadzić do przewlekłego zmęczenia i osłabienia, bólów mięśni, zawrotów głowy, problemów z pamięcią i koncentracją, zaburzeń snu, a nawet depresji.
Niszczycielska siła dla oczu
Prawdziwą zagrożeniową rewolucję dotyczącą niszczycielskiej siły żarówek LED na nasz wzrok zrobiły wyniki badań hiszpańskiej naukowiec dr Celi Sánchez-Ramos z Uniwersytetu Compultense w Madrycie.
Badaczka uważa, że długotrwałe oddziaływanie oświetlenia LED, które należy do niebieskiego i fioletowego zakresu światła widzialnego, niszczy komórki nabłonka barwnikowego siatkówki.
Krótkie fale, o bardzo wysokiej energii niszczą wzrok nieodwracalnie! Mogą być bezpośrednią przyczyną postępującego zwyrodnienia plamki żółtej.
Dr Celia Sánchez-Ramos dodatkowo ostrzega:
Problem staje się coraz bardziej poważny, ponieważ ludzie żyją dłużej, a dzieci już od najmłodszych lat korzystają z elektroniki.Oczy nie są przystosowane do patrzenia bezpośrednio na sztuczne źródło światła, ale do widzenia otaczającego nas świata w naturalnym oświetleniu.
Dlatego też o ile się da – unikajmy sztucznego oświetlenia i zażywajmy tran, jedzmy żółtka jaj, czerwone, pomarańczowe i zielone warzywa i owoce, które są cennym źródłem chroniącej nasz wzrok witaminy A.