wtorek, 5 marca 2019

Zielona herbata wspomaga pamięć, odchudzanie i obniża poziom insuliny



Zielona herbata jest jednym z najpowszechniej pitych napojów na świecie, w dużej mierze ze względu na jej korzyści zdrowotne. Kolejne badania wskazują na jej liczne zalety. Pomaga w zwalczaniu całego spektrum negatywnych konsekwencji zdrowotnych naszej diety.


Badania, które zostały przeprowadzone na myszach sugerują, że galusan epigallokatechiny (EGCG), aktywny składnik występujący w zielonej herbacie, może obniżać poziom insuliny powodowany przez dietę bogatą w tłuszcze i fruktozę (HFFD – high-fat, high-fructose) oraz pozytywnie wpływać na nasze funkcje poznawcze.

Poprzednie badania wskazują na duży potencjał EGCG w leczeniu wielu chorób, lecz do tej pory wpływ składnika na poziom insuliny i funkcje poznawcze pozostawał niejasny.

„Zielona herbata jest drugim najczęściej spożywanym napojem na świecie po wodzie i jest uprawiana w co najmniej 30 krajach.” - powiedział Xuebo Liu, badacz z Northwest A & F University w Yangling, w Chinach. – „Starożytny zwyczaj picia zielonej herbaty może być najlepszą alternatywą dla medycyny w walce z otyłością, opornością na insulinę i pogorszeniem pamięci.”
Liu i współpracownicy podzielili 3-miesięczne samce myszy na trzy grupy na podstawie diety: grupa kontrolna karmiona standardową dietą, grupa karmiona dietą HFFD oraz grupa karmiona dietą HFFD, której dodatkowo podawano 2 gramy EGCG na litr wody pitnej.
Przez 16 tygodni naukowcy monitorowali myszy i stwierdzili, że gryzonie karmione dietą HFFD miały wyższą wagę ciała niż te z innych grup i znacznie wyższą wagę ciała niż myszy karmione dietą HFFD wraz z podawanym EGCG. Naukowcy przeprowadzili również test na labiryncie wodnym Morrisa i odkryli, że myszom z grupy HFFD dłużej zajęło znalezienie wyjścia, w porównaniu do myszy z grupy kontrolnej. Grupa HFFD + EGCG radziła sobie znacznie lepiej niż grupa HFFD – i to w każdym dniu testu. Wyniki te pokazują, że składnik EGCG zawarty w zielonej herbacie może pozytywnie wpływać na naszą pamięć oraz redukować skutki diety bogatej w tłuszcze i cukry.

Poza tym, okazuje się, że picie zielonej herbaty poprawia funkcje poznawcze człowieka. Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że spożywanie naparu z zielonej herbaty poprawia funkcje poznawcze u starszych osób - zwłaszcza wskaźniki pamięci krótkotrwałej. Zebrane dane sugerują, że picie zielonej herbaty może okazać się skuteczne w poprawianiu funkcji poznawczych, spowalnianiu pogarszania się pamięci u osób starszych, a także zmniejszają tempo rozwoju demencji starczej.
Autorzy badania podkreślają, że codzienne picie przez 12 starszych mieszkańców japońskiego hospicjum, naparów z 2 gramów zielonej herbaty przez okres trzech miesięcy wystarczyło, aby znacznie poprawić ich stan psychiczny. U uczestników badania znacznie spadł również poziom trójglicerydów we krwi, przy jednoczesnym braku zmian w wysokości ciśnienia tętniczego i stęzenia glukozy we krwi.

Naukowcy uważają, że za te przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości naparu z zielonej herbaty odpowiedzialne są katechiny i taniny, które występują w tym napoju w dużych stężeniach. W 2 gramach ekstraktu z zielonej herbaty znajduje się ok. 227mg katechin i 42mg taniny.