wtorek, 25 czerwca 2019

Hormony roślin mogą wpływać na zdrowie jedzących je ludzi



Odkryto, że hormony naturalnie występujące w spożywanych roślinach mogą mieć istotny wpływ na florę bakteryjną jelit. Podobnie jak zwierzęta, rośliny wytwarzają całą gamę hormonów, które pomagają im się rozwijać oraz przetrwać. Hormony te są zaangażowane w cały rozwój rośliny, okazało się również, że mogą mieć wpływ na zdrowie jedzących je ludzi.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym Trends in Plant Science szczegółowo opisuje to zjawisko. Okazuje się, że rośliny wytwarzają hormon znany jako kwas absycynowy (ABA) w odpowiedzi na susze, który oddziałuje także na ssaki, mając działanie przeciwzapalne i regulujące poziom glukozy.
 
Pojawiły się wnioski, że dieta roślinna bogata w ABA może być stosowana na przykład w leczeniu cukrzycy. Istnieje jeszcze więcej powiązań między hormonami roślinnymi a organizmem ludzi, których nie zdołano w pełni zrozumieć, mogą one jednak stanowić nowy sposób leczenia wielu dolegliwości.
Struktura cząsteczek hormonów roślin ma podobny kształt do zwierzęcych metabolitów – przemian chemicznych zachodzących w organizmie. Rośliny i zwierzęta ewoluują razem przez tysiąclecia i wszystko wskazuje na to, że ludzki organizm nauczył się czerpać korzyści ze spożywanych hormonów roślinnych.