poniedziałek, 24 czerwca 2019

Liquidy do e-papierosów mogą zwiększać ryzyko chorób serca



E-papierosy są zwykle przedstawiane jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Jednak bezpieczniejsza nie oznacza, że jest zdrowa. Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wskazują, że stosowane do e-papierosów liquidy uszkadzają komórki naczyń krwionośnych i mogą narażać użytkowników na choroby układu krążenia.
Badania zostały przeprowadzone w laboratorium z udziałem komórek śródbłonka, które wyścielają wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych. Naukowcy wystawili komórki na działanie liquidów o sześciu różnych smakach i różnych poziomach nikotyny, oraz krwi, którą pobrano od użytkowników e-papierosów tuż po inhalacji.

Okazało się, że hodowane komórki śródbłonka pod wpływem tych czynników stały się mniej żywotne i miały upośledzoną zdolność do tworzenia nowych rurek naczyniowych. Odkryto w nich również znacznie wyższe poziomy molekuł, które uszkadzają DNA i przyczyniają się do śmierci komórek. Uszkodzenia występowały również przy braku obecności nikotyny i różniły się w zależności od smaku liquidu. Co ciekawe, do najniebezpieczniejszych liquidów zaliczono te o smaku cynamonu i mentolu.
Jest to pierwsze badanie, które analizuje wpływ liquidów na ludzkie komórki śródbłonka. Choć niektóre wcześniejsze badania wskazywały, że e-papierosy dostarczają do organizmu mniejsze ilości substancji rakotwórczych niż papierosy konwencjonalne, ich rzeczywisty wpływ na zdrowie naczyń krwionośnych pozostaje niejasny.

Pomimo tych niepewności, popularność e-papierosów wzrosła gwałtownie na całym świecie. W wielu krajach wprowadzono zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych, a niektóre nawet zakazały ich sprzedaży. E-papierosy postrzegane są przez niektórych ludzi jako całkowicie bezpieczne dla zdrowia, lecz czy faktycznie są bezpieczniejsze od tradycyjnych papierosów – tego wciąż nie wiadomo. Jeden z autorów powyższego badania, Joseph Wu uważa, że e-papierosy wcale nie są bezpieczniejszą alternatywą i należy ich unikać.