niedziela, 14 lipca 2019

Śmieciowe jedzenie może wzmagać ryzyko depresji

NCI Visuals Food Hamburger.jpg

Według naukowców z Manchester Metropolitan University, dieta składająca się z fast foodów, słodyczy i przetworzonych produktów, zwiększa ryzyko depresji. Badacze stwierdzili, że pokarmy o wysokiej zawartości cholesterolu, tłuszczów nasyconych i węglowodanów powodują ​​około 40% wyższe ryzyko depresji.
Naukowcy przeanalizowali dane z 11 badań, które sprawdzały związek między depresją a dietą. Badania te obejmowały ponad 100 tys. uczestników zróżnicowanym wieku, o różnej płci, rasie oraz miejscu zamieszkania.

Za pomocą kwestionariusza zbadano dietę i każdemu z uczestników przypisano ocenę sposobu jedzenia. Niektóre z badań miały charakter przekrojowy i wykorzystywały zebrane już dane, a inne śledziły uczestników przez okres do 13 lat.
We wszystkich badaniach, uczestnicy, którzy stosowali niezdrową dietę, mieli średnio 1,4-krotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji lub obniżenia nastroju. Wyniki były spójne, niezależnie od wieku czy płci i występowały przy krótkotrwałych oraz długotrwałych obserwacjach.
Zdrowa dieta zawierająca więcej błonnika, witamin (zwłaszcza A, C, D) i tłuszczy nienasyconych ma przeciwny skutek i może być wdrożona jako leczenie depresji. Zalecanym sposobem żywienia jest dieta śródziemnomorska, bogata w oliwę z oliwek, pomidory, zielone warzywa .