Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 30 lipca 2015

Szanuj tego który jest wart szacunku i szanuje ciebie. A nie tego który się tego domaga.

Kiełki brokuł poprawiają autyzm i mikroflorę.

Kiełki brokuł poprawiają autyzm i mikroflorę [fragment]

Niedawne badanie stało się tematem info o suplemencie otrzymanym z kiełków brokuł zwanym Sulforaphane, pokazujące, że negatywne zachowanie autystyczne wyeliminowano znacznie u tych którzy go przyjmowali.

a
Ponieważ moja córka jest zdiagnozowana na chorobę autoimmunologiczną, jak również ostre objawy regresyjnego autyzmu, ja, tak jak tysiące innych rodziców szukamy i czytamy badania by pomóc tej zwiększającej się populacji dotkniętych dzieci i młodych dorosłych [recent study / autoimmune diagnosis]:
… W kontrolowanych przez placebo, podwójnie ślepych, randomizowanych próbach, młodzi mężczyźni (wiek 13-27) z ostrym ASD otrzymywali fitochemiczny sulforaphane (n = 29) – otrzymany z ekstraktu kiełków brokuł – albo niczym nie rózniące się placebo (n=15)… znacznie większa liczba uczestników otrzymujących sulforaphane poprawiła interakcje społeczne, nienormalne zachowanie i komunikację werbalną (P = 0.015–0.007). Po zakończeniu podawania sulforaphane, całkowite wyniki na każdej skali podniosły się w kierunku poziomów z przed leczenia. Dietetyczny sulforaphane o potwierdzonej niskiej toksyczności został wybrany z uwagi na jego zdolność odwracania anomalii wiązanych z ASD, łącznie ze stresem oksydacyjnym i niższą zdolnością przeciwutleniaczową, zmniejszoną syntezą glutationu, zaburzeniami czynności mitochondriów i fosforylacją oksydacyjną, zwiekszoną peroksydacją lipidów i zapaleniem nerwów.

Tykające toksyny

Wielu z nas będących w okopach autyzmu, z bardzo chorymi dziećmi, dobrze znamy te określenia – stres oksydacyjny, mniejsza zdolność przeciwutleniaczowa, zmniejszona synteza glutationu, zaburzenia czynności mitochondriów i fosforylacji oksydacyjnej, zwiększona peroksydacja lipidów i zapalenie nerwów”, bo widzieliśmy je u naszych dzieci i w zwiększających się przez lata badaniach, takich jak to:
Narażenie na stres oksydacyjny poprzez reagent sulfhydrylu tiomersal spowodowały większy spadek wskaźnika GSH / GSSG i wzrost wolnych rodników w autyzmie w porównaniu z komórkami kontrolnymi. Ostre narażenie na fizjologiczny poziom tlenku azotu zmniejszyło mitochondrialny potencjał błonowy w większym stopniu w autyzmie LCL, mimo że GSH / GSSG, i stężenia ATP podobnie zmniejszyły się w obu liniach komórkowych. Wyniki te sugerują, że autyzm LCL wykazuje zmniejszoną zdolność rezerwy glutationu zarówno w cytoplazmie jak i mitochondriach, które mogą zagrażać obronie antyoksydacyjnej i zdolności detoksykacji w warunkach prooksydacyjnych.
I to:
Jednym z negatywnych skutków działania rtęci podczas jej akumulacji w organizmie w regionie zanieczyszczonym rtęcią jest nadmierne uwalnianie reaktywnych form tlenu i wzrost peroksydacji lipidów w komórkach.
Więcej: http://healthimpactnews.com/2014/broccoli-sprouts-improve-autism-and-the-microbiome/#sthash.xJ6AZpCU.dpuf
Teresa Conrick
Age of Autism
Źródło: http://www.ageofautism.com/2014/10/broccoli-autism-and-the-microbiome.html

Melisa.




Melisa nie tylko na uspokojenie – przepisy



melisa lekarska wlasciwosci i zastosowanieWiększość nas błędnie myśli, że melisa służy tylko ukojeniu nerwów. Ale ta pięknie pachnąca roślina świetnie sprawdza się m.in. przy problemach trawiennych, uspokojeniu i wyciszeniu układu pokarmowego, łagodzi  bóle menstruacyjne, poranne mdłości,zapobiega stłuszczeniom wątroby i miażdżycy,  ułatwia zasypianie, jest świetnym środkiem do pielęgnacji włosów.
Jest  bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci.
Warto zasiać ją w ogródku lub hodować na parapecie lub balkonie, ponieważświeżo zebrana jest najwartościowsza ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych.
Kiedy chcemy wykorzystać właściwości uspokajające melisy najlepiej sięgnąć po  roztwory alkoholowe, z kolei jeśli zależy nam na działaniu bakteriostatycznym i przeciwwirusowym np. przy skurczu jelit, lepiej zastosować wyciągi wodne.
Herbatka z melisy
Na problemy z bezsennością, ukojenie nerwów, problemy trawienne, bóle menstruacyjne, nudności i …dobry humor.
Wskazana także przy katarze, przeziębieniu, grypie i kaszlu (zmniejszy nadmiar
Łyżeczkę świeżych liści zalać szklanką  wrzątku i Parzyc pod przykryciem 10-15min.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Melisowe brandy
Na bóle głowy, stres, problemy z zaśnięciem, stany lękowe
½ litra brandy
100 gram świeżych listków melisy, zebranych przed kwitnieniem
Składniki połączyć, zamknąć szczelnie w butelce i pozostawić na 10 dni w ciemnym miejscu do maceracji. Przecedzić. Używać 10-20 kropli dziennie.
Inhalator z melisą
Na bóle gardła, gdy pastylki do ssania nie pomagają, inhalacja przyniesie natychmiast ulgę
Zaparzyć w 1l wody po łyżce : melisy, mięty, tymianku i lawendy. Wlać do miski, pochylić się, głowę przykryć ręcznikiem i wdychać opary przez usta przez ok. 10 min.
UWAGA: Nie wykonywać od razu po posiłku, wysiłku fizycznym dla dzieci przyrządzić bez mięty.
Płukanka do włosów
Idealna dla włosów przetłuszczających, skóry z łojotokiem, odświeża, oczyszcza i nadaje piękny cytrusowy zapach umytym włosom
3 łyżki świeżych listków melisy zalać szklanką zimnej wody, odgrzewać na małym ogniu 15 min, kolejnie 15 minut trzymać pod przykryciem. Przecedzić i przestudzonym wywarem polewać uprzednio umytą i przepłukaną głowę.
Olejek melisowy olejek melisowy
Olejek melisowy świetnie nadaje się do masowania ciała – odpręża, zmniejsza napięcie nerwowe, regeneruje skórę, nawilża. Nadaje się do smarowania opryszczki i zmian skórnych o podłożu bakteryjnym.
Do masażu ciała rozcieńczyć 10 kropli olejku z melisy w 20ml oleju migdałowego.
Maść z olejkiem melisowym
5 ml olejku melisowego wymieszać w 100g maści bezzapachowej.  Stosować w lecie jako odstraszacz owadów, ewentualnie stosować na pogryzione miejsca. Przynosi natychmiastową ulgę.
Syrop z melisy
¾ szklanki liści melisy zalać wodą w rondelku tak, aby przykryć ziele w całości. Dusić na małym ogniu do czasu aż  zawartość cieczy zmniejszy się o połowę. Odcedzić i dodać ½  szklanki mocnej herbaty i ¼ szklanki naturalnego miodu. Przechowywać w lodowce. Przyjmować 1 łyżkę przed snem. Po 1-2 tygodniach stosowania, system nerwowy się wyciszy, ustąpią lęki, depresja. Nie podawać dzieciom poniżej 1 roku życia.
Kąpiel z melisą
Napełnić woreczek lniany w równych proporcjach melisą i płatkami róży z zanurzyć w kąpieli. Dodać łyżkę soli kamiennej lub morskiej.  Zrelaksować się  w kąpieli przez 15 minut w temperaturze 37-40 stopni. Kąpiel działa na ciało i zmysły – relaksuje, oddala problemy, oczyszcza umysł,  odpręża, doskonale nawadnia, oczyszcza, nadaje sprężystości skórze.
Ocet jabłkowy z melisą
Wypełnić ¾ naczynia świeżymi listkami melisy i zalać domowym octem jabłkowym tak aby przykryć w całości liście.  Macerować przez kilka tygodni. Przecedzić i używać do płukanek do włosów i do kąpieli.
Do smarowania pieczywa
Wymieszać posiekane świeże listki melisy z naturalnym masłem i odrobiną soli. Idealne do grzanek i kanapek.
Żucie liści melisy odświeża oddech i ma właściwości antyseptyczne.

Nie zabijaj, podziwiaj.

Zdrowie Polaków, dyskusja panelowa. XIII Harmonia Kosmosu.



Znalezione obrazy dla zapytania niezależna tv


                                                                           

środa, 29 lipca 2015

Stosowanie herbaty Essiac w leczeniu raka. Dr. Murray Susser. Zobacz film.



Znalezione obrazy dla zapytania herbata essiac
                                                                               



                                                                       

wtorek, 28 lipca 2015




OPUBLIKOWANO LIPIEC 26, 2015PRZEZ A303ZDROWIE

Justyna Socha i poseł Patryk Jaki przed Komisją Zdrowia w obronie osób, które doświadczyły NOP-ów


22.07.2015 Komisja Zdrowia głosowała za rozszerzeniem obowiązku szczepień o szczepienia przeciwko Pneumokokom i wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).


                                                                                 Justyna Socha i poseł Patryk Jaki przed Komisją Zdrowia w obronie osób, które doświadczyły NOP-ów.

Najsilniejszy naturalny antybiotyk na infekcje nerek i dróg moczowych.

pietruszka naturalne remedium na Escherichia coli

Najsilniejszy naturalny antybiotyk na infekcje nerek i dróg moczowych


Problem infekcji dróg moczowych dotyka miliony osób, głównie kobiet. Antybiotyki nie są skuteczne, gdyż wg statystyk w ponad 85% przypadków infekcja po pewnym czasie powraca i często przenosi się na nerki. A przecież chemiczny antybiotyk to nie cukierek,  a jego przyjmowanie jest katastrofalne w skutkach.
W większości za zakażenie dróg moczowych jest odpowiedzialna bakteria Escherichia coli i osłabiony system immunologiczny. W prosty sposób można sobie poradzić z bakteriami w układzie moczowym stosując naturalny preparat, który już po pierwszym zażyciu przynosi wyraźną poprawę, a po całej kuracji infekcje przestaną  nawracać.
Najsilniejszy naturalny antybiotyk na infekcje nerek i dróg moczowychNa mieszankę weź:
250 g korzenia pietruszki
Pęczek natki pietruszki
1 szklankę oliwy z oliwek
250 g miodu organicznego
250 g skórki z cytryny bez pestycydów lub jeśli nie jesteś pewien usuń je
Sposób przygotowania:
Umytą pietruszkę pokroić na kawałki, dodać pozostałe składniki a następnie wszystko zblendować na jednolita masę.
Przełożyć do słoika, trzymać w lodowce.
Dawkowanie:
Przyjmować 1 łyżkę stołową 2 razy  dziennie – rano i wieczorem.  Po spożyciu całości nie powinno już być bakterii.

Dodatkowo wspomożesz kuracje jeśli będziesz :
1. Pić dużo wody – przynajmniej 8 szklanek dziennie (pomaga wypłukiwać bakterie i oczyszczać pęcherz), raz dziennie wodę z solą
2. Regularnie opróżniać pęcherz
3. Popijać herbatkę z pietruszki (gotować kilka minut pokrojony korzeń i natkę, przecedzić, pić po przestudzeniu )
4. Pić herbatkę ze skrzypu polnego
5. Włączać ogórki do codziennej diety
6. Dodawać sok z żurawiny do herbaty (nie słodzić)
7. Popijać nalewkę czosnkową lub wywar czosnkowy
8. Za każdym razem gdy poczujesz pieczenie przy oddawaniu moczu, wypij 2 szklanki wody, a następnie rozpuść ¼ łyżeczki sody oczyszczonej w 125ml wody i wypij.
Dodatkowo przez czas kuracji dobrze jest unikać cukru, słodyczy, ostrych przypraw, czekolady, owoców cytrusowych i kofeiny
Po takiej kuracji infekcje przestana nawracać i system immunologiczny zostanie wzmocniony.

Nie oceniaj ludzi pochopnie.

Wspomaganie leczenia chorób nowotworowych, rozmowa z farmaceutą Januszem Nawolskim.

Znalezione obrazy dla zapytania janusz nawolski



                                                                                 

poniedziałek, 27 lipca 2015

Doceń zanim....

Człowiek jest dziwy, dopiero jak coś traci docenia.

Nie spieraj się z idiotą!


Patelnia antyprzypalantowania.

Jak rozpoznać udar mózgu.

Zamiast wysyłać różne "bzdety" w świat – Poświęć chwilę i choć raz wyślij coś sensownego

Kurczaki dawniej i dziś.


fot.: University of Alberta Meat Control / The Washington Postfot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Małe, żółte, puchate pisklątko. I dobrze przypieczony korpus na rożnie lub w brytfannie. Tymi dwoma obrazami wyobraźnia większości społeczeństwa ilustruje hasło „kurczak”. Rzadko lub wcale myślimy o etapie pośrednim życia kurczaka – między wykluciem a ubojem i trafieniem na talerz. Tymczasem prawda może szokować.

Zabijamy więcej niż zjadamy

W ubiegłym roku Polska stała się liderem produkcji drobiu w UE, wyprzedzając Francję i Wielką Brytanię. W 2014 r. wyhodowano u nas 870,1 milionów „mięsnych” kur, czyli brojlerów. To 22 kurczaki przypadające na jednego mieszkańca kraju. Polacy nie są nawet w stanie zjeść ich wszystkich, mimo że statystycznie każdy zjada już 27 kg mięsa drobiowego rocznie. Dlatego 30% polskiej produkcji trafia na eksport. Światowy apetyt na kurczaki rośnie, a nieszczęsne ptaki… są zmuszone, by za nim nadążyć.

Fabryka kurczaków

Kura towarzyszy człowiekowi od kilkunastu tysięcy lat. Niemniej jednak na to, żeby na masową skalę je hodować, zabijać i powszechnie zjadać wpadliśmy mniej niż sto lat temu. Od 60 lat hodowcy prześcigają się w wynalezieniu rasy, która będzie najbardziej przybierać na wadze w najkrótszym możliwym czasie. Zwierzęta, które lądują na naszych talerzach, pochodzą z zaledwie trzech firm sprzedających kurczęta do hodowli na mięso, a połowa z 20 miliardów kurczaków na świecie pochodzi w zasadzie z jednej linii genetycznej, „zaprojektowanej” tak, by zapewnić hodowcy maksymalną efektywność produkcji.

fot.: University of Alberta Meat Control / The Washington Post

Ciężar cierpienia

Puchate kurczątka po wykluciu są dziś o jedną czwartą cięższe niż 50 lat temu. Kurczaki w momencie uboju są 4,5 raza cięższe niż 50 lat temu, czas tuczu skrócił się jednak w tym okresie o połowę. Żeby „wyrobić normę”, kurczaki tuczy się intensywnie przez zaledwie pięć tygodni, po upływie których zostają zabite.
Dzisiejsze brojlery i tak nie dożyłyby wieku, w jakim zabijano kury na mięso 50 lat temu. Ich przerośnięte mięśnie piersiowe obciążają stawy, doprowadzając do bolesnych zwyrodnień. Serce kurczaka nie jest w stanie wytrzymać jego własnej masy. Kurczak jest zabijany właściwie w momencie, w którym sama natura powiedziałaby „stop” zaprojektowanym przez przemysł drobiarski zmianom.

Jak zatrzymać linię produkcyjną kurczaków?

Przemysł drobiarski stara się nadążyć za popytem, hodując nie tylko coraz większe zwierzęta, ale też coraz większą ich liczbę – na coraz mniejszej powierzchni. Obecnie polskie prawo pozwala na hodowlę 22 (tych dwukilogramowych) kurczaków na metrze kwadratowym. Jedna taka ferma jak ta, którą rok temu zablokowali mieszkańcy Pobiedzisk, to dodatkowe 1,5 miliona kurczaków rocznie.
Nawet konsumenci mięsa po zapoznaniu się z faktami uznaliby dzisiejsze praktyki przemysłu drobiarskiego za poważne nadużycie względem zwierząt. Jedynym jednak sposobem, żeby skutecznie oprotestować te praktyki, jest zaprzestanie jedzenia wyhodowanego przemysłowo drobiu. Przemysł, który dziś dostosowuje się do rosnącego popytu, musiałby dostosować się również do jego spadku. By to zmienić, musimy zadać sobie pytanie, co dzieje się z kurczakiem od pisklęcia aż do śmierci – i czy tani, smakowity kąsek mięsa na talerzu jest tego wart.
Julia Dotkiewicz
Żródło:http://www.otwarteklatki.pl/kurczaki-placa-cene-taniego-miesa/#.VYPD0_ntmkp

Seler polski Żeńszeń.























Seler – polski żeńszeń

Mało kto docenia to warzywo, które o dziwo ,przez swoje wartości dorównuje rozpowszechnionemu już w Polsce korzeniowi żeńszenia.
Zarówno liście jak i korzeń zawierają 1.5 raza więcej wit. C niż cytryna(w 100g-100mg tej witaminy) Ponadto witaminy z grupy B (B1,B2,PP)oraz E ,prowitaminę A , także pierwiastki: potas, wapń, cynk, fosfor i magnez sprawiają ,że seler wzmacnia układ nerwowy i skutecznie uspokaja, poprawia trawienie, działa żółciotwórczo i moczopędnie.
Wzmacnia odporność organizmu. Poprawia pracę nerek i pęcherza. Jest stosowany w kuracjach odchudzających i odtruwających organizm z toksyn.Wspomaga leczenie cukrzycy (wyrównuje poziom cukru) oraz reumatyzmu i artretyzmu. Seler połączony z czosnkiem leczy miażdżycę, zaś wywar z liści pity z mlekiem łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych.
Sok z liści lub korzenia selera – połączony pół na pół z sokiem jabłkowym pity na czczo gwarantuje nam zdrowie, dobre samopoczucie smukłą figurę, ładną cerę i zdrowe włosy.
Maseczka rozjaśniająco-witaminowa  – obrany ze skórki korzeń selera ucieramy na nierdzewnej tarce, dodajemy twarożek i robimy z tego jednolitą papkę. Nakładamy ją na twarz szyję i dekolt na 15-20 min.
Podobnie jak żeńszeń seler to najbardziej znany w Polsce afrodyzjak.