NIE WSZYSTKIE TREŚCI Z OPUBLIKOWANYCH MATERIAŁÓW, ODZWIERCIEDLAJĄ POGLĄDY ADMINISTRATORA STRONY.
Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..
piątek, 30 grudnia 2022
czwartek, 29 grudnia 2022
niedziela, 25 grudnia 2022
Bóg dał człowiekowi pożywienie, a diabeł kucharzy. Lew Tołstoj
środa, 21 grudnia 2022
Garść migdałów pozytywnie wpływa na zdrowie mikrobiomu jelit
W skład mikrobiomu jelit wchodzą tysiące gatunków mikroorganizmów. Odgrywają one kluczową rolę dla naszego zdrowia, ich wpływ wykracza daleko poza układ trawienny. Stan mikrobiomu decyduje m.in. o naszym układzie odpornościowym, ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Wciąż trwają badania nad wpływem poszczególnych pokarmów na mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita. Naukowcy z King's College London donieśli właśnie o pozytywnym wpływie migdałów na stan mikrobiomu.
W badaniach wzięło udział 87 zdrowych dorosłych, w których diecie było mniej niż zalecana ilość błonnika i którzy podjadali niezdrowe przekąski. Badanych podzielono na trzy grupy. Jedna z nich zastąpiła dzienną porcję niezdrowych przekąsek 56 gramami całych migdałów, druga zastąpiła przekąski 56 gramami migdałów mielonych, a trzecia otrzymywała muffinki o takiej samej wartości energetycznej jak migdały. Badania prowadzono przez 4 tygodnie.
Badania wykazały, że codzienne spożywanie garści migdałów zwiększa ilość kwasu masłowego w jelitach, a to z kolei wpływają pozytywnie na mikrobiom. Kwas masłowy jest używany przez komórki nabłonka jelitowego do produkcji energii, ułatwia utrzymanie prawidłowej struktury jelit i zachowanie integralności nabłonka jelitowego. Nie od dzisiaj wiadomo, że ma on pozytywny wpływ na mikrobiom. U osób spożywających migdały było go znacznie więcej, niż u osób jedzących muffinki.
Nie zauważono natomiast różnic w czasie przejścia pokarmu przez jelita we wszystkich trzech grupach. Naukowcy odnotowali natomiast, że u osób jedzących całe migdały pojawiło się średnio 1,5 dodatkowego ruchu jelita w tygodniu, co może sugerować, że całe migdały mogą pomagać osobom z zaparciami. Ponadto osoby jedzące migdały, niezależnie od stopnia ich rozdrobnienia, spożywały więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, potasu i innych korzystnych składników odżywczych. Główny autor badań, profesor Kevin Whelan uważa, że zjadanie garści migdałów dziennie wpływa pozytywnie na mikrobiom, a zatem ma korzystny wpływ na całe nasze zdrowie.
i
Źródło: King's College London
https://kopalniawiedzy.pl/migdal-mikroorganizm-mikrobiom-jelit,35656
piątek, 16 grudnia 2022
Ciśnienie zaczyna spadać ok. 14 lat przed śmiercią
Naukowcy z Uniwersytetu Connecticut i Uniwersytetu w Exeter analizowali dane 46 634 Brytyjczyków, którzy zmarli w wieku 60 lat bądź później. Duża próba obejmowała zarówno ludzi zdrowych, jak i chorujących, m.in. na serce bądź demencję.
Na podstawie: Today.uconn.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
czwartek, 15 grudnia 2022
środa, 14 grudnia 2022
Palenie prowadzi do rozwoju 56 rodzajów chorób
Wśród nich jest kilka kategorii nowotworów, chorób oczu, trzustki, wątroby, a także cukrzyca, astma i inne. Naukowcy porównali osoby, które nigdy wcześniej nie próbowały palić, z tymi, które regularnie paliły w pewnym momencie swojego życia. Naukowcy obserwowali również osoby, które obecnie palą papierosy i badali ryzyko zachorowania na niektóre choroby.
Eksperci zbadali 85 różnych przyczyn śmierci i 480 chorób. Zespół zebrał dane z chińskiego Biobanku Kaduri. W latach 2004-2008 w badaniu wzięło udział ponad 512 000 dorosłych. Wśród uczestników około 74,3% mężczyzn i 3,2% kobiet było w pewnym momencie regularnymi palaczami.
W porównaniu z osobami, które nigdy wcześniej nie paliły, osoby regularnie palące miały o 10% większe ryzyko zachorowania. Chorobą, która miała najbardziej zauważalny wzrost ryzyka o 216%, był rak krtani. Ale dobrą wiadomością jest to, że dla tych, którzy rzucili palenie przed wystąpieniem komplikacji zdrowotnych, zagrożenia zostały zmniejszone. Jak donosi The Science Times, mniej więcej dziesięć lat później ich ryzyko zachorowania na śmiertelną chorobę osiągnęło poziom osób, które nigdy nie paliły.
Źródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/palenie-prowadzi-do-rozwoju-56-rodzajow-chorob
wtorek, 13 grudnia 2022
Podanie szczepionki na Covid-19 niemowlętom to zbrodnia! Rozmowa Ewy Paradowskiej z dr. Piotrem Rubasem na temat „szczepienia” niemowląt eksperymentalnym preparatem terapii genowej przeciwko chorobie COVID-19, która praktycznie im nie zagraża. Za kampanią wciskania preparatów stoi akwizytor Adam Niedzielski, ekonomista na etacie ministra zdrowia.
piątek, 9 grudnia 2022
Rak piersi z powodu dezodorantów?
czwartek, 8 grudnia 2022
wtorek, 6 grudnia 2022
Mózgi osób, które przeżyły pandemię, starzeją się nienormalnie szybko
Po dopasowaniu danych zespół odkrył, że fizyczne zmiany w mózgu, które zachodzą w okresie dojrzewania – takie jak ścieńczenie kory mózgowej oraz wzrost hipokampa i ciała migdałowatego – były większe w grupie mierzonej po lockdownach niż w grupie badanej przed pandemią , co sugeruje, że procesy te uległy przyspieszeniu. Tak jakby, ich mózgi starzały się szybciej.
„Różnica w wieku mózgu wynosiła około trzech lat – nie spodziewaliśmy się tak dużego wzrostu, biorąc pod uwagę, że blokada trwała krócej niż rok” – powiedział Ian Gottlieb, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda i pierwszy autor badania. „U osób starszych te zmiany w mózgu są często związane ze spadkiem funkcji poznawczych. Nie jest jeszcze jasne, co oznaczają u nastolatków”.
Sporo nastolatków jeszcze przed pandemią objawiała poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym objawy lęku, depresji itd. Dwa lata pandemicznego piekła tylko pogorszyło ten stan emocjonalny i tak rozchwianej młodzieży.
Mózgi osób, które przeżyły pandemię, starzeją się nienormalnie szybko | zmianynaziemi.pl
Ponad połowa światowej populacji cierpi na bóle głowy
Dla niektórych ból głowy oznacza zażywanie aspiryny, paracetamolu lub ibuprofenu. Ale wiele osób cierpi na bardziej stałe i silne bóle głowy. Nowe badanie oceniło zasięg tego zaburzenia na całym świecie, a wyniki są oszałamiające. Zespół kierowany przez epidemiologów z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii podsumował dane z badań epidemiologicznych dotyczących bólu głowy od 1961 do końca 2020 roku - dane obejmowały ogólny ból głowy, migrenę i napięciowy ból głowy i wykazały, że 52 procent ludzi cierpi każdego roku na jakąś formę bólu głowy.
Skontrolowane 357 publikacji pochodziło głównie z krajów o wysokim dochodzie. Grupa obejmowała badania, w których próbowano uczestników nie tylko w ramach badań klinicznych, ale także w różnych warunkach, w tym pracowników firm, studentów uniwersytetów i personelu szpitalnego. Ogólnie rzecz biorąc, autorzy szacują globalną częstość występowania migreny na 14%, a napięciowych bólów głowy na 26%. Każdego dnia 15,8 procent światowej populacji odczuwa ból głowy.
Naukowcy odkryli również, że wszystkie rodzaje bólów głowy występowały częściej u kobiet niż u mężczyzn, przy czym migrena różniła się najbardziej (17% u kobiet i 8,6% u mężczyzn). Kobiety częściej zgłaszały bóle głowy jako stały problem zdrowotny, przy czym 6% kobiet zgłasza bóle głowy przez 15 lub więcej dni w miesiącu, w porównaniu z 2,9% mężczyzn. Wiele z przeanalizowanych badań dokonało własnych szacunków globalnego rozpowszechnienia bólów głowy, ale miały one tendencję do znacznych różnic.
Modelowanie wykazało, że 6 procent zmienności w szacunkach dotyczących migreny można wyjaśnić różnymi latami publikacji badań, przy czym szacunki dotyczące częstości występowania wzrastają wraz z późniejszą publikacją. Nie było jednak związku między datą publikacji a innymi rodzajami bólu głowy. Chociaż migrena wydaje się nasilać, zespół zauważa, że nie jest to jedyne możliwe wytłumaczenie. Pozorny wzrost częstości występowania migreny z biegiem czasu może być rzeczywisty, prawdopodobnie związany ze zmianami środowiskowymi, fizycznymi, behawioralnymi lub psychologicznymi, ale bardziej prawdopodobny jest to ze zmian metodologicznych na przestrzeni lat prowadzących do lepszych metod dostępu i zaangażowania oraz ulepszonej diagnostyki narzędzia.
Ponieważ większość badań została przeprowadzona w krajach o wysokich dochodach z rozwiniętymi systemami opieki zdrowotnej, autorzy ostrzegają przed uogólnianiem wyników na wszystkie kraje. Gdyby można było zebrać więcej danych z krajów o średnich i niskich dochodach, byłyby to dokładniejsze szacunki globalne. Chociaż pozostaje pewna niepewność co do dokładnych danych dotyczących globalnego rozpowszechnienia bólu głowy, ten przegląd, wraz z innymi badaniami, konsekwentnie pokazuje, że bóle głowy są ogromnym problemem na całym świecie.
Żródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/ponad-polowa-swiatowej-populacji-cierpi-na-bole-glowy
poniedziałek, 5 grudnia 2022
niedziela, 4 grudnia 2022
sobota, 3 grudnia 2022
Dieta roślinna zmniejsza ryzyko raka okrężnicy u mężczyzn
W badaniu wzięło udział prawie 80 tys. mężczyzn i ponad 90 tys. kobiet różnych ras. Wcześniejsze prace wielokrotnie wykazywały korzyści diety roślinnej w zmniejszaniu ryzyka raka jelita grubego, dlatego naukowcy postanowili szczegółowo zbadać wpływ jakości żywności na ten trend.
Okres obserwacji uczestników wynosił prawie dwadzieścia lat. Zdrowa żywność obejmowała produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, oleje roślinne, a mniej zdrowa żywność obejmowała przetworzone zboża, mięso i drób, produkty mleczne, jaja, soki i inne napoje z dodatkiem cukru.
Pod koniec badania policzyli liczbę przypadków raka jelita grubego wśród uczestników i porównali je z dietą, biorąc pod uwagę szereg ważnych kryteriów, tj. rasę, historię medyczną, palenie tytoniu, spożycie alkoholu, spożycie witamin, poziom aktywności fizycznej i kilka innych czynników. Dieta roślinna zmniejszała ryzyko raka jelita grubego u mężczyzn o 20 - 24%, w zależności od rasy.
Najbardziej znaczącą taką dietą była profilaktyka raka okrężnicy i odbytnicy. Jednocześnie badanie nie wykazało istotnego wpływu diety na ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu u kobiet. Jak dotąd naukowcy nie mogą jednoznacznie stwierdzić, dlaczego pozytywny efekt diety występował tylko u mężczyzn.
„Wydaje się, że bogata w przeciwutleniacze dieta roślinna zmniejsza ryzyko poprzez tłumienie przewlekłego stanu zapalnego związanego z rakiem, a mężczyźni są bardziej podatni na to ryzyko” – wyjaśniają eksperci.
Podczas gdy badania będą kontynuowane, autorzy zalecają, aby mężczyźni dostosowali swoją dietę tak, aby zawierała więcej pokarmów pochodzenia roślinnego.
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/dieta-roslinna-zmniejsza-ryzyko-raka-okreznicy-u-mezczyzn
Dlaczego zioła z apteki nie działają