Unia Europejska pozwala na hodowanie nowych odmian kukurydzy modyfikowanych genetycznie, pomimo faktu, że większość krajów głosowało przeciwko tej decyzji, podaje BBC.
Odmiana kukurydzy Pionier 1507 został przyjęta w Stanach Zjednoczonych i jest dystrybuowana przez firmę DuPont, która stara się od 2001 roku uzyskać pozwolenie na jej uprawę w Europie.
19 z 28 ministrów Rady UE zdecydowało, że tego rodzaju uprawy są niedopuszczalne, ale w ramach przyjętego systemy głosowania, ich sprzeciw nie wystarczy. Uprawy kukurydzy GMO preferują w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Estonii i Szwecji. Jednym z najaktywniejszych przeciwników GMO w UE jest Francja. Poza granicami UE sprzyja jej Rosja.
Zgodnie z zasadami, Komisja powinna przyjąć głosowany projekt do realizacji, jeśli ministrowie nie są w stanie dojść do kompromisu. Obecnie w Europie od 1998 roku uprawiana jest modyfikowana kukurydza odporna na szkodniki, stworzona przez amerykańską firmę Monsanto.
Zdaniem The Wall Street Journal, UE stosuje bardzo rygorystyczne zasady, jeśli chodzi o produkcję i import GMO. Kilka firm biotechnologicznych zawiesiło rzekomo swoje badania, uważając, że UE ignoruje dowody naukowe przemawiające za uprawą roślin GMO. W 2010 roku Komisja Europejska zatwierdziła zmodyfikowane ziemniaki wyprodukowane przez niemiecka firmę BASF, jednak wkrótce potem uznała nieważność swojej decyzji.