Cheerios popularne na całym świecie płatki śniadaniowe dla dzieci są skażone niepokojącym poziomem glifosatu, składnika powodującego raka, obecnego w herbicydzie Roundup. Środek chwastobójczy, wyprodukowany przez Bayer-Monsanto, został wykryty we wszystkich 21 produktach zbożowych i przekąskach na bazie owsa, z których pobrano próbki w nowej serii badań zleconych przez Environmental Working Group.
Rakotwórczy herbicyd
Raport opublikowany przez The Environmental Working Group (EWG – amerykańska organizacja propagująca zdrowy, ekologiczny styl życia i zajmująca się przeprowadzaniem badań na temat toksyczności chemikaliów) potwierdza wcześniejsze doniesienia, że płatki śniadaniowe produkowane przez amerykańskie przedsiębiorstwa branży spożywczej (np. General Mills), spożywane głównie przez dzieci, są zanieczyszczone toksycznym herbicydem, glifosatem.
Glifosat jest aktywnym składnikiem Roundup – herbicydu firmy Bayer-Monsanto, którego toksyczność potwierdzono i powiązano z ryzykiem zachorowania na raka.
W Ameryce w ostatnich sprawach sądowych przyznano ponad 2,2 miliarda dolarów odszkodowań ofiarom które były narażone na glifosat i zachorowały na raka.
Glifosat jest stosowany głównie jako środek chwastobójczy na genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy i soi.
Jednak jest również rozpylany na owies tuż przed zbiorem jako środek suszący lub pochłaniający wilgoć.
W ten oto sposób wysusza się szybko plony owsa, aby można je było zebrać wcześniej, co zwiększa prawdopodobieństwo, że glifosat trafi do żywności, którą uwielbiają jeść dzieci.
Glifosat w płatkach
Dr Alexis Temkin, toksykolog z EWG, przetestował 21 produktów zbożowych i przekąsek na bazie owsa, następnie stwierdził, że wszystkie mają wysoki poziom toksycznego glifosatu.
Nowe testy potwierdzają raport EWG z testów przeprowadzonych w lipcu i październiku 2018 roku, kiedy również odkryto zbyt wysokie poziomy glifosatu (norma dla dzieci wynosi 160 ppb) w testowanych produktach zbożowych.
Dwa najwyższe poziomy glifosatu stwierdzono w popularnych płatkach Cheerios:
- Miodowo-orzechowe Cheerios Medley Crunch = 833 ppb;
- Płatki owsiane pełnoziarniste Cheerios = 729 ppb.
Zbyt duże poziomy tego składnika stwierdzono także w innych rodzajach płatków śniadaniowych Cheerios:
- Cheerios owsiane płatki śniadaniowe o smaku masła orzechowego = 400 ppb;
- Cynamonowe płatki owsiane Cheerios = 283 ppb.
Wśród pozostałej grupy produktów znalazły się płatki marki Nature Valley.
Czy grozi nam skażenie?
Pytanie, jakie się rodzi w tej sytuacji, jest jedno – czy polscy konsumenci jedząc płatki Cheerios, również są narażeni na zbyt wysokie poziomy glifosatu?
Otóż organizacja EWG w swoich testach uwzględniała produkty sygnowane marką amerykańskiego producenta branży spożywczej General Mills.
Pod dokładną nazwą tej marki w Polsce kupimy zwykle żywność sprowadzaną właśnie z USA.
Płatki Cheerios w krajach europejskich produkowane są przez Cereal Partners na licencji Nestlé.
Z tym że w tym miejscu należy podkreślić, że marka Cheerios została pierwotnie utworzona w 1941 r. przez General Mills, które to w 1990 r. stworzyło wraz z Nestlé spółkę Cereal Partners Worldwide zajmującą się produkcją płatków śniadaniowych (m.in. Nesquik, Cookie Crisp, Cheerios czy Chocapic).
Do spółki tej należy również Cereal Partners Poland Toruń Pacific.
Można więc zakładać, że te powiązania, bez odpowiednich badań produktów Cheerios obecnych na rynku polskim, nie dają nam gwarancji bezpieczeństwa.
Na razie EWG poprosiła opinię publiczną o podpisanie petycji, aby główne firmy spożywcze usunęły glifosat ze swoich produktów.
Inicjatywa szlachetna, ale czy to nastąpi? Wątpliwe…
Rolnicy twierdzą, że mogą stracić zbyt wiele upraw, jeśli nie wykonają chemicznych oprysków.