Pamiętajcie, że tam gdzie są pasożyty to są także i ich jaja w mięsie ryby a to już jest dużo bardziej niebezpieczne! Aniseocydoza! Larwy aniseocydozy nie giną podczas wędzenia. Najbardziej rozpowszechnioną robaczycą (helmintozą) rybią atakującą człowieka jest aniseocydoza. Choroba ta jest spowodowana pasożytowaniem larw aniseocydozy w jelicie.
Zakażenie następuje podczas jedzenia lekko solonych przysmaków, w szczególności śledzi. Pierwszymi niepokojącymi symptomami zakażenia jest nagły ból brzucha, zaburzenia wydalania stolca, nudności i wymioty. Często choroba przypomina ostre zapalenie wyrostka robaczkowego z którego powodu chory ląduje na stole operacyjnym.
Dosłownie wgryzając się swoimi siekaczami w ścianki jelita sprawca wywołuje krwawienie jelita. Larwy mają długość od 9 mm do 28 mm. Zawsze są skrecone w spiralę i zwykle są bezbarwne. Larwy aniseocydozy są bardzo odporne na oddziaływanie różnych czynników i mogą długo żyć w mięsie martwej ryby.
Są one także odporne na niską temperaturę. Zamrożenie ryby do temperatury -4 stopni Celsjusza przez długi czas nie powoduje zniszczenia larw. W warunkach lekkiego zasolenia i zamrożenia do temperatury -30 stopni Celsjusza larwy utrzymują się przy życiu przez okres aż do 1 miesiąca.
UWAGA! Zaleca się włączenie automatycznego translatora w celu przetłumaczenia treści video.
Za: http://3rm.info/main/70336-budte-bditelny-ostorozhno-seledka-video.html https://wolna-polska.pl/wiadomosci/uwaga-sledz-badzcie-czujni-2018-02