Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

środa, 26 grudnia 2018

Celiakia czy zatrucie glifosatem? Naukowcy domyślają się co stoi za epidemią nietolerancji glutenu



Badanie opublikowane w czasopiśmie Interdisciplinary Toxicology w 2013 r. mówi o tym, jakoby glifosat miał być odpowiedzialny za rozwijanie się nietolerancji na gluten. Badanie to zostało całkowicie zignorowane przez media w tym czasie. Obecnie uznaje się glifosat za substancję rakotwórczą oraz powodującą wiele niebezpiecznych chorób.

Jak twierdzą naukowcy, objawy nietolerancji glutenu i celiakii są szokująco podobne do objawów u zwierząt laboratoryjnych narażonych na działanie glifosatu. Ponadto liczba osób, u których zdiagnozowano nietolerancję glutenu i celiakię wzrosła wraz z częstszym stosowaniem glifosatu w rolnictwie, zwłaszcza w związku z praktyką opryskiwania ziarna herbicydem tuż przed żniwami, która która stała się rutyną w latach 90.
Sugerowano, że gwałtowny wzrost liczy przypadków celiakii wynika po prostu z lepszych narzędzi diagnostycznych. Najnowsze badania potwierdzają jednak, że nie jest to prawdą.

Zatrucie glifosatem daje objawy identyczne jak przy celiakii. Są to m. in. brak równowagi flory bakteryjnej jelit, niedobory żelaza, kobaltu, miedzi oraz innych rzadkich metali, czy problemy z płodnością i donoszeniem ciąży.
W 2009 r. naukowcy poszukiwali przeciwciał glutenu w zamrożonej surowicy odpornościowej pobranej w latach 1948–1954 i porównali je z próbkami pobranymi współcześnie. Odkryli oni 4-krotny wzrost częstości występowania celiakii u młodszego pokolenia. W związku z niekontrolowanym używaniem szkodliwego herbicydu przez rolników, warto wykluczyć z diety produkty zbożowe, które najwyraźniej mogą spowodować poważne problemy zdrowotne.

To nie byłby pierwszy raz gdy korporacja Monsanto zostaje oskarżona o zatrucie dużej cześci populacji. Wcześniej był skandal z pestycydem DDT (dichlorodifenylotrichloroetan), który był kiedyś masowo stosowany do walki z komarami, które przenosiły malarię. Odkrywca tej substancji Paul Mueller otrzymał nawet Nagrodę Nobla w 1948 roku. Oprócz zwalczania owadów był również wykorzystywany w rolnictwie. Potem okazało się, że pojawiły sie dowody szkodliwego wpływu na ludzi i w 1972 roku wprowadzono zakaz stosowania DDT w większości krajów.

To także poważny problem dla przyszłości technologii GMO, bo przecież nasiona rundup ready były szeroko stosowane. Skoro jednak glifosat zyskał złą sławę, może to oznaczać, że technologia Rundup Ready bez Rundupu nie będzie stosowana przez rolników. 
Glifosat jest substancją wykorzystywaną głównie w produkcji środków owadobójczych. Preparatznajduje się na rynku od przeszło 40 lat. Najpopularniejszy środek, herbicyd o nazwie Roundup, produkowany jest przez koncern Monsanto. W Polsce znajdują się również dziesiątki innych produktów, zawierających glifosat. 

Parlament Europejski poparł całkowity zakaz stosowania herbicydów opartych na glifosacie oraz natychmiastowe ograniczenie ich używania. Obecna zgoda na stosowanie tej substancji na terenie Unii Europejskiej wygasła 15 grudnia. Spodziewane jest jednak odnowienie zgody na przynajmiej 10 lat. Jednak zgoda krajów członkowskich na przedłużenie stosowania glifosatu nie wydaje się obecnie czymś oczywistym.