Naukowcy potwierdzili skuteczność alternatywnej formy terapii na nadciśnienie. Podczas najnowszych badań wykazano, że zabieg chirurgiczny z zastosowaniem ultradźwięków skutecznie obniża ciśnienie krwi wśród pacjentów.
Odnerwianie nerek to zabieg, który jest rozwijany od prawie 10 lat. Polega on na dostarczeniu impulsów ultradźwiękowych do nerwów w ścianach tętnic nerkowych. Procedura ta obniża ciśnienie krwi nawet w sytuacjach, gdy nie pomagają tradycyjne leki na nadciśnienie. Jednak niespójne wyniki badań klinicznych spowolniły prace nad tą formą terapii.
Zespół z Queen Mary University of London i Barts Health NHS Trust we współpracy z Narodowym Instytutem Badań Zdrowia (NIHR) opisał skutki przeprowadzenia tego zabiegu na ponad 140 pacjentach, którzy przeszli przez jednorazową procedurę odnerwiania nerek. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – pierwsza faktycznie była leczona ultradźwiękami, a druga była grupą kontrolną. Jednak wszystkim pacjentom podawano leki na nadciśnienie.
Po sześciu miesiącach od wykonania jednorazowego zabiegu, wśród 58% uczestników grupy leczonej stwierdzono prawidłowe ciśnienie krwi, w porównaniu do 42% z grupy placebo. Co więcej, 35% pacjentów leczonych ultradźwiękami nie musiało przyjmować żadnych leków przez sześć miesięcy od wykonania zabiegu.
Najnowsze badania potwierdzają, że ta alternatywna metoda leczenia jest skuteczna, bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów. Jeśli przyszłe studia pozwolą uzyskać równie dobre wyniki, technika ultradźwiękowa może zostać oficjalnie przyjęta jako nowa terapia w leczeniu nadciśnienia.