Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

poniedziałek, 11 maja 2020

Siusiu i zdrowie – sprawdź



Ty albo lekarz możecie powiedzieć coś o stanie zdrowia tylko patrząc na kolor i czystość moczu. Ale analiza moczu może powiedzieć więcej. Zbadaj mocz laboratoryjnie.

KREW W MOCZU

Kiedy ją zauważysz, smaruj do lekarza. Może to oznaczać coś nieszkodliwego, jak np. wyczerpanie fizyczne albo leki. Może też oznaczać coś poważniejszego np. chorobę nerek, powiększoną prostatę, raka pęcherza lub anemię sierpowatą.

POPATRZ DOKŁADNIEJ

Pewne leki i produkty spożywcze mogą zmienić kolor moczu, np. buraki – czerwonawy, szparagi – zielony, marchew – pomarańczowy, niektóre leki przeciwkwasowe – niebieski, chemioterapia – pomarańczowy. Czasem niezwykły kolor może oznaczać poważny problem.

ZAPACH MOCZU

Mogą go zmienić żywność, witaminy i leki, np. szparagi – podobny do amoniaku. Może być silniejszy zapach jeśli nie pijesz wystarczająco wody, albo przyjmujesz wit. B6. Ale mogą go zmienić niektóre choroby np. cukrzyca, infekcje pęcherza czy nerek, niewydolność wątroby.

INFEKCJA PRZEWODU MOCZOWEGO

Wtedy mocz może być czerwony lub brązowawy albo mieć plamki krwi, może być zielony lub nieczysty i silnie pachnieć. Infekcja ta występuje kiedy bakterie dostały się do pęcherza czy cewki moczowej przez którą mocz wydostaje się z organizmu. Masz takie objawy lub źle się czujesz, skonsultuj się z lekarzem.

HIPERGLIKEMIA

Masz wtedy nadmiar cukru (glukoza) we krwi. Nie zobaczysz tego parząc na mocz, ale lekarz może zlecić badanie. To może być objawem cukrzycy, i może prowadzić do choroby serca, udaru, choroby nerek, ślepoty i innych problemów.

CUKRZYCA

Występuje kiedy masz nadmiar cukru (glukozy) we krwi. Lekarz może zbadać występowanie we krwi i moczu ketonów, wytwarzanych kiedy organizm zaczyna przetwarzać tłuszcz w energię, gdyż nie może przerobić w energię cukru jak powinien.

ODWODNIENIE

Mocz jest ciemnego koloru i nie siusiasz tak często jak zwykle, co oznacza niedobór wody w organizmie. Możesz też odczuwać zmęczenie i zawroty głowy. Lekarz może zbadać zawartość wody w moczu.

CIĄŻA

Zbadasz się sama na obecność hormonu występującego w moczu tylko kiedy jesteś w ciąży (pn. ludzka gonadotropina kosmówkowa / HCG). Wyniki mogą być dokładne 5-10 dni po czasie kiedy nie miałaś ostatniej miesiączki.

CUKRZYCOWA CHOROBA NEREK

Siusiu z pianą oznacza, że masz nadmiar białka w moczu. Jest to najwcześniejszy objaw tej choroby prowadzącej do niewydolności nerek. Uszkadza małe naczynia krwionośne nerek, co prowadzi do zatrzymywania przez organizm soli, wody i od-padów we krwi. Lekarz zbada mocz na zawartość białka pn. albumina by zobaczyć czy masz tę chorobę.

KŁĘBUSZKOWE ZAPALENIE NEREK

Jego objawem są krew i piana w moczu. Możesz też mieć obrzęk twarzy czy nóg, skurcze mięśni i świąd skóry. Występuje kiedy maleńkie filtry w jednej z nerek są w stanie zapalnym. To powoduje nadmierne depozyty płynów i odpadów, i może pro-wadzić do problemów jak np. nadciśnienie czy niewydolność nerek. Choroba pojawia się z kilku powodów: cukrzyca, infekcja czy choroba autoimmunologiczna.

ZAPALENIE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

Jeśli to wpływa na nerki, mocz może być koloru herbaty, możesz mieć gorączkę i odczuwać ból. Występuje kiedy twoje przeciwciała – wytwarzane do zwalczania drobnoustrojów – atakują małe naczynia w jednym z narządów. To może doprowadzić do białka i krwi w moczu, i może zatrzymać pracę.

BLOKADA MOCZU

Jeśli nie chodzisz do WC często, albo czujesz, że nie siusiasz dużej ilości, to może oznaczać, że coś cię hamuje. Możesz też zauważyć krew w moczu, albo że jest nieczysty. Blokadę może wywoływać m. in. powiększona prostata, kamienie nerkowe, rak pęcherza, zwężenia cewki moczowej (forma blokady w cewce), albo zakrzepy krwi.

KAMICA NERKOWA

Jeśli tak uważa lekarz, kiedy pewne minerały tworzą maleńkie kamienie blokujące przepływ moczu, zbada mocz na zawartość wapnia i pewnego rodzaju kwasu. Te badania mogą też pomóc w wykryciu problemów w jelicie cienkim, przytarczycy czy nerkach.

TOCZEŃ

Występuje kiedy układ odpornościowy pomyłkowo atakuje pewną część organizmu. Wpływa to na nerki (lupus nephritis), wywołuje krwawy lub pieniący się mocz. Nie ma leku, i lekarze nie są pewni co ją wywołuje, i w większości występuje u kobiet.

PROBLEMY Z WĄTROBĄ LUB WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM

Jeśli mocz jest ciemnego koloru, mogą być problemy z tymi narządami. Może do tego doprowadzić nadmiar pewnych leków jak acetaminophen (Tylenol), rak, kamienie blokujące drogę do woreczka, wirusy np. zapalenie wątroby typu C, i inne choroby. One prowadzą do produkcji żółtego płynu pn. bilirubina, stąd ciemnego koloru siusiu. I może też wyciekać z wątroby i do krwi, wtedy masz żółtą skórę i oczy (żółtaczka). Bilirubinę zbadasz we krwi i moczu.
Tłumaczenie: Ola Gordon
Źródło oryginalne: Webmd.com
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl