Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 6 lipca 2021

Amerykańscy naukowcy udowodnili związek między siwymi włosami a stresem

 

Włos powiększony 200 razy


Włosy mogą siwieć w okresie stresu, a po jego zakończeniu mogą powrócić do normalnej pigmentacji. Do takiego wniosku doszła grupa badaczy z Uniwersytetu Columbia z USA.

Naukowcy pobrali włosy od 14 ochotników i podzielili je na cylindry o wysokości 50 mikrometrów - czyli tyle ile włosy rosną w ciągu godziny. Wolontariusze prowadzili osobiste pamiętniki i potrafili dokładnie skorelować pożądaną datę z określonymi wydarzeniami w ich życiu.

 

Śledząc zmiany w zawartości pigmentu, naukowcy odkryli, że zmniejsza się ona wraz ze wzrostem poziomu stresu u danej osoby. W tym samym czasie u niektórych ochotników ilość pigmentu wróciła do normy. Jednak nie zawsze tak się działo a z wiekiem coraz mniej.

 

Naukowcy odkryli również, że siwieniu towarzyszą zmiany w białkach związane z metabolizmem energetycznym komórki, pracą mitochondriów i ich reakcją na stres oksydacyjny. Zatem to właśnie dysfunkcja mitochondriów w komórkach mieszków włosowych autorzy nazywają podstawową przyczyną utraty pigmentacji.

 

Według ekspertó, aby zachować naturalną pigmentację włosów, potrzebny jest dobry sen, zbilansowane, prawidłowe odżywianie, uzupełnianie niedoborów witamin i ogólnie zdrowy tryb życia.

Żródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/amerykanscy-naukowcy-udowodnili-zwiazek-miedzy-siwymi-wlosami-stresem