Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

sobota, 23 października 2021

Spożywanie ryb może powodować zatrucie rtęcią i toksycznymi chemikaliami

 


 

Podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie ryb przynajmniej trzy razy w tygodniu, naukowcy z Instytutu Oceanograficznego Scripps, jeszcze w 2016 roku ostrzegali przed spożywaniem nadmiaru ryb. Problem leży w zanieczyszczeniach mórz i oceanów, jakie gromadzą się w ich tkankach. Metale ciężkie takie jak rtęć, mogą przenikać do ludzkich komórek, wywołując szereg konsekwencji dla zdrowia.

Ryby i skorupiaki często gromadzą rtęć w postaci wysoce toksycznego związku organicznego zwanego metylortęcią. Jest on wytwarzany, przez metabolizm mikroorganizmów wodnych. Związek jest następnie wchłaniany przez glony, które są zjadane przez ryby i inne zwierzęta znajdujące wodnym łańcuchu pokarmowym. Prowadzi to do akumulacji rtęci w tkance tłuszczowej ryb. Im dłużej żyje ryba, tym więcej rtęci może zgromadzić.

Odkrycia, zostały ogłoszone w numerze czasopisma PeerJ z 28 stycznia 2016 roku. Oparto je na analizie setek recenzowanych artykułów z lat 1969-2012. Badane zanieczyszczenia obejmowały „starsze” chemikalia, takie jak DDT i rtęć, a także nowsze chemikalia przemysłowe, takie jak środki zmniejszające palność i chłodziwa. Warto przypomnieć, że dorośli z zaawansowanym zatruciem rtęcią mogą doświadczyć:

  • problemy ze słuchem i mową
  • brak koordynacji
  • słabe mięśnie
  • utrata nerwów dłoni i twarzy
  • kłopoty z chodzeniem
  • zmiany widzenia

Naukowcy twierdzą, że stężenia w jadalnym mięsie ryb morskich są bardzo zmienne, przy czym jeden region lub grupa ryb może znaleźć 1000-krotnie różne stężenia toksycznych substancji. Autorzy ostrzegają, że chociaż stężenia zanieczyszczeń w rybach morskich stale spadają, nadal pozostają dość wysokie, a zrozumienie skumulowanych skutków licznych ekspozycji na zanieczyszczenia w owocach morza jest niezbędne do określenia konkretnego ryzyka dla konsumentów.

Żródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/spozywanie-ryb-moze-powodowac-zatrucie-rtecia-i-toksycznymi-chemikaliami