Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 17 marca 2020

Mydło zwalcza wirusy skuteczniej niż środki z alkoholem



Eksperci ostrzegają, że środki antyseptyczne są mniej skuteczne w walce z koronawirusem niż mydło. Ta informacja może nieco zaskakiwać, ale w dużym stopniu wynika ze sposobu aplikacji tych środków w czasie trwającej obecnie epidemii SARS-CoV-2.
Skuteczność środków antyseptycznych mniejsza przede wszystkim dlatego, że wiele osób, nie ma na tyle cierpliwości aby poczekać na wyschnięcie środka. Wydaje im się, że zaraz po jego nałożeniu można ponownie korzystać z naszych rąk. Jest to błędne przekonanie, które w obliczu epidemii może być również bardzo niebezpieczne dla naszego otoczenia.

Tymczasem, korzystając z mydła wirusy są faktycznie zmywane dzięki zawartych w nim substancjach tłuszczowych. Mydło zostało więc uznane przez naukowców za najlepszą broń przeciwko temu wirusowi. Koronawirus SARS-CoV-2 jest przenoszony przez krople śluzu uwięzione w powietrzu lub na ręce. Następnie znajduje się na klamkach, balustradach lub innych powierzchniach dotykanych przez dużą liczbę osób. 
Wirus jest przenoszony przez powierzchnie łatwiej niż bezpośrednio od jednej osoby do drugiej. SARS-CoV-2 jest dość ciężki, więc nie pozostaje w powietrzu przez długi czas, ale szybko osiada na ziemi - w przeciwieństwie do na przykład wirusa odry. Po znalezieniu się w rękach nowej osoby wirus może łatwo dostać się do organizmu poprzez błony śluzowe na twarzy.

Mydło powoduje, że powłoka lipidowa otaczająca wirusa rozpuszcza się a sam wirus ginie. Badania dowodzą, że ryzyko przeniesienia zakażenia przez mycie rąk zmniejsza się o 20%.
Aby mydło było skuteczne, ważne jest jego dobre spienienie. Temperatura wody nie ma wielkiego znaczenia. Ciepła woda jest nieco lepsza ponieważ zaware w mydle tłuszcze rozprzestrzeniają się szybciej niż w zimnej wodzie. 

Alkoholowy środek antyseptyczny działa w nieco inny sposób. Alkohol w jego składzie również osłabia właściwości chemiczne powłoki lipidowej wirusa, a dodatkowo może niszczyć materiał genetyczny samego wirusa. Jednak warunkiem koniecznym jest zawartość alkoholu w środku antyseptycznym, która musi wynosić co najmniej 60%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaleca stosowanie środka antyseptycznego jako alternatywy dla mydła tylko w przypadkach, w których mycie rąk nie jest możliwe