Od lat 50. w gospodarstwach domowych wykorzystujemy tysiące różnych substancji per- i polifluoroalkilowych, w skrócie PFAS. Niestety dopiero od niedawna badaczy przejął fakt, iż PFAS z czasem gromadzi się w ludzkim organizmie i nigdy nie ulega rozkładowi w środowisku. Kontakt z PFAS w ciągu całego życia może doprowadzić do różnego rodzaju zaburzeń i dolegliwości. Najczęściej wymieniane to zaburzenia hormonalne, osłabiony układ odpornościowy, a także zaburzenie reprodukcyjne i rozwojowe.
Naukowcy z Environmental Working Group i Uniwersytetu Indiana przeprowadzili zaawansowane badania nad 26 związkami z grupy PFAS, odkrywając, że posiadają one niemal identyczne cechy co chemikalia powodujące raka. Mogą zatem doprowadzać do uszkodzenia DNA, powodować stres oksydacyjny oraz przewlekłe stany zapalne w organizmie. Każda analizowana substancja wykazywała co najmniej jedną cechę innych chemikaliów powszechnie uznawanych za rakotwórcze.
Odkrycia badaczy opierają się na analizie wcześniejszych prac naukowych dodatkowo wyjaśniających niebezpieczeństwa z nimi związane. Za przykład może służyć analiza badawcza bazująca na danych medycznych ponad 70 tysięcy osób mieszających i pracujących w miejscach, w których woda pitna była zanieczyszczona tymi substancjami. Wśród tych ludzi odnotowano zwiększone ryzyko chłoniaka nieziarnicznego, raka nerki, jąder, prostaty i jajników. Co ważne, te same substancje są wykorzystywane to wytwarzania na przykład teflonu, którym pokrywane są patelnie.
Żródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/teflonowe-patelnie-i-plastikowe-pojemniki-na-zywnosc-moga-wywolywac-raka