Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 9 marca 2021

Kaszka na twarzy - jak sobie z nią poradzić?

 



Kaszka na twarzy to dość częsty problem dotyczący zarówno dorosłych jak i dzieci. W tym artykule dowiesz się o tym, co może ją powodować, jak radzić sobie z różnymi jej rodzajami, jakie są na to domowe sposoby i czego kategorycznie unikać.

Małe, uciążliwe podskórne grudki, zwane kaszką, mogą występować z wielu powodów - w większości są to alergie pokarmowe i zmiany hormonalne. Zazwyczaj pojawiają się na twarzy - szczególnie częstym problemem jest kaszka na czole - ale także na policzkach, brodzie i w okolicach oczu. Dość mało znanym faktem jest to, że miejsce w którym jest umiejscowiona wskazuje na jej przyczynę, a dzięki tej wiedzy możesz podjąć właściwe działania w kierunku pozbycia się tego nieestetycznego kłopotu skórnego.

Co powoduje kaszkę na twarzy?

Alergie pokarmowe i alergie na leki

W przypadku kaszki spowodowanej uczuleniem pokarmowym, zmiany te najczęściej są swędzące lub powodują fizyczny dyskomfort. Zazwyczaj przyczynami jej powstawania jest nietolerancja laktozy bądź białka zwierzęcego, ale często należą do nich także alergie na alkohol, cukier czy niektóre orzechy. Jeżeli zauważysz u siebie tego typu zmiany skórne, odczuwasz świąd i podejrzewasz, że mogą być spowodowane uczuleniem na któryś ze składników twojej diety - w pierwszej kolejności udaj się do alergologa. Kaszka na twarzy spowodowana może być również przyjmowaną antykoncepcją lub nadwrażliwością na niektóre składniki leków.

Uczulające lub źle dobrane kosmetyki

Do popularnych przyczyn powstawania kaszki na twarzy należy stosowanie kosmetyków z parafiną (w składzie widoczna jest jako paraffinum liquidum), gdyż produkty te zatykają ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych. W konsekwencji powoduje to blokowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w skórze, a więc pojawiają się zapchane pory - widoczne jako drobne, podskórne gule. Jeżeli więc kaszka pojawiła się niedługo po zastosowaniu nowego kosmetyku, najczęściej kremu lub balsamu, odstaw go i obserwuj czy zmiany skórne znikają. Warto też sprawdzić składy wszystkich produktów, jakie używasz - może okazać się, że któryś - pozornie zaufany i używany - od lat zawiera parafinę.

Podłoże i zmiany hormonalne

Zaburzenia hormonalne również mogą powodować powstawanie kaszki na twarzy. Zazwyczaj związana jest z chorobami tarczycy - niedoczynnością lub nadczynnością. Do współistniejących objawów należy ciągłe poczucie zmęczenia, senność, problemy z metabolizmem (szybka utrata wagi lub nadmierne przybieranie masy ciała). Jeżeli więc podejrzewasz u siebie którąś z tych dolegliwości, udaj się do endokrynologa, który zleci dalsze badania poziomu hormonów w organizmie. Na podstawie wyników dowiesz się, czy to tym spowodowana może być pojawiająca się na twarzy kaszka. W przypadku, gdy ma ona podłoże hormonalne, lekarz zaleci przyjmowanie leków na tarczycę, odpowiednią dietę, a nawet przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. 

Kaszka u najmłodszych dzieci

Jest to często występujący u małych dzieci i noworodków problem skórny. Wielu rodziców przejmuje się tego typu zmianami skórnymi u swoich pociech, ale nie są one groźne. Głównym powodem ich występowania jest jeszcze słabo rozwinięty system obronny organizmu i zwyczajnie cieńsza skóra dziecka. Najczęściej kaszka mija samoistnie po upływie kilku tygodni bądź miesięcy, ale jeżeli utrzymuje się dłużej, może być skutkiem alergii pokarmowych - warto wtedy odwiedzić alergologa.

Kaszka na twarzy - co robić, a czego nie?

Kategorycznie zabrania się wyciskania i rozdrapywania kaszki, ponieważ powoduje to powstawanie ran, które są wystawione na działanie bakterii i potencjalne infekcje. W konsekwencji pogarsza się kondycja skóry, utrudnione jest gojenie się, a czasami zwiększa się też jej nasilenie. Jeżeli chcesz doraźnie pozbyć się grudek - najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do kosmetyczki, która wykona oczyszczanie - najczęściej tlenowe lub kwasowe - w sterylnych warunkach. Do domowych sposobów radzenia sobie z kaszką na twarzy należy:

  • delikatny dla skóry peeling enzymatyczny (odradza się peelingów mechanicznych)
  • kojące, antybakteryjne maseczki
  • wiele olejków o działaniu antybakteryjnym (szczególnie sprawdzi się olejek herbaciany)
  • glinka naturalne, zwłaszcza glinka zielona

Więcej o sposobach na kaszkę na twarzy dowiesz się z artykułu: https://estetico.pl/kaszka-na-twarzy

 

Kaszka na twarzy, choć często może wydawać się kłopotem jedynie natury estetycznej, może świadczyć o wielu dolegliwościach. Pamiętaj, że zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza - nawet internisty - by dowiedzieć się co może ją powodować oraz jaki sposób leczenia obrać. Domowe sposoby, mimo, iż pomocne, powinny być jedynie dodatkowymi zabiegami.

Żródło:https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/kaszka-na-twarzy-jak-sobie-z-nia-poradzic