Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

poniedziałek, 14 marca 2016

Za 30 latach ludzkość może pozostać bez jedzenia.




Do 2050 roku ludzie na całym świecie będą doświadczać dotkliwego braku żywności, wynika z raportu sporządzonego na zlecenie WWF. Obecnie, według ONZ, chronicznie niedożywionych jest 795 milionów ludzi na całym świecie. Główną przyczyną tego problemu jest fakt, że ludzie wyrzucają dużo jedzenia, pisze MKE.
 Produkcja żywności jest jednym z głównych czynników, który wpływa na środowisko. 25-30% wszystkich gazów cieplarnianych emitowanych jest podczas wytwarzania produktów żywnościowych. Do celów rolniczych zużywamy 69% wszystkich zasobów wodnych.

Drugim powodem, który może prowadzić do niedoborów żywności, jest fakt że ludzie wyrzucają jedzenie. Roczne straty wynoszą łącznie aż 1,3 mld ton.

Warto zauważyć, że większość żywności wyrzucana jest w rozwiniętych krajach europejskich. Często powodem marnotrawstwa jest data ważności na opakowaniu. Informacja ta nie zawsze idzie w parze z procesem psucia się produktu. Wielu ludzi wyrzuca towary, bo są one „brzydkie”,  bo mają nieregularny kształt, rozmiar, zapach lub kolor.

Ludzie powinni sami nauczyć się wykorzystywać tyle żywności, ile im trzeba. Warto, co może wydawać się śmieszne, podpatrywać zwierzęta w tej kwestii, które zużywają tyle jedzenia ile im potrzeba. W korytach i paśnikach nic się marnuje. Wskazane jest, aby spożywać więcej produktów roślinnych, głównie warzyw, owoców i artykułów pełnoziarnistych.

Do produkcji 1 kg wołowiny zużywamy 15 tysięcy litrów wody, a do 1 kg pomidorów - tylko 214 litrów. Wybierajmy produkty ekologiczne. Oczywiście, to nie rozwiąże problemu głodu, ale pozwoli zaoszczędzić  zasoby dla przyszłych pokoleń.