Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

piątek, 16 lutego 2018

Karmienie piersią chroni zdrowie kobiety

Lekarze odkryli, że karmienie piersią w ciągu pierwszych 6 miesięcy po porodzie znacznie obniża ryzyko rozwoju cukrzycy i innych zachorowań u karmiącej, głosi artykuł, opublikowany w piśmie "JAMA Internal Medicine".
"Już od dawna wiedzieliśmy, że karmienie piersią jest zdrowe i dla dziecka, i dla matki, ale wcześniej uważano, że plusy dla kobiety ograniczają się tylko do niewielkiego obniżenia rozwoju chorób chronicznych. W rzeczywistości, pożytek jest większy, na przykład, kobiety karmiące przez kilka miesięcy zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy na starość o około 50%" – opowiada Tracy Flanagan ze szpitala Kaiser Permanente w Oakland  (USA).
Do XX wieku prawie wszystkie dzieci na świecie przez pierwsze pół roku odżywiały się mlekiem matki. Sytuacja zmieniła się w połowie XX wieku, kiedy pojawiły się pierwsze zamienniki – mleka w proszku. Teraz tylko 40% dzieci otrzymuje takie odżywianie, przy czym w USA, państwach Europy i Rosji ich liczba wynosi od 1 do 10%. 
Z drugiej strony, badania z ostatnich lat pokazują, że mleko matki i sam akt karmienia jest bardzo pożyteczny dla dzieci: poprawia pracę układu odpornościowego, normalizuje mikroflorę, podnosi ich IQ w przyszłości i czyni je lepiej przystosowanymi do życia. Według szacunków WHO, około 800 tysięcy śmierci niemowląt można byłoby uniknąć, gdyby kobiety samodzielnie karmiły swoje dzieci przez pierwszych 6 miesięcy życia. 
Flanagan i jej zespół spróbowali wyjaśnić, jakie plusy i minusy niesie ze sobą karmienie piersią dla kobiety. Obserwowali zdrowie około 1,2 tysięcy młodych matek w ciągu ostatnich 30 lat, które odwiedzały ich szpital i zgodziły się wziąć udział w eksperymencie. 
Jak się wyjaśniło, karmienie piersią wpływa na ryzyko rozwoju cukrzycy – prawdopodobieństwo zachorowania spadało o 25% u tych, które karmiły piersią przez co najmniej miesiąc i o 48% u tych, które karmiły co najmniej pół roku. 
Tego typu prawidłowość według lekarzy jest charakterystyczna i dla bogatych, i dla biednych rodzin, dla przedstawicieli różnych etnicznych i rasowych grup. Dlaczego tak się dzieje, na razie nie wiadomo, jednak oczywisty pozytywny efekt karmienia piersią może, jak mają nadzieję lekarze, przekonać zarówno same kobiety, jak i instytucje ochrony zdrowia, do poważniejszego traktowania sposobu karmienia dzieci w pierwszych miesiącach życia. 


Źródło: Sputnik Polska