Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 16 lipca 2019

Picie soku i napojów z dodatkiem cukru może wywoływać raka




Naukowcy odkryli korelację między piciem napojów z dodatkiem cukru i soków owocowych a rozwojem raka. U miłośnicy napojów z dodatkiem cukru również zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi. Naukowcy dokonali tych ustaleń, analizując dane 107 tysięcy osób.
Według badań przeprowadzonych w 2010 r. każdego roku 133 tysiące zgonów z powodu cukrzycy i 45 tysięcy zgonów z powodu chorób układu krążenia jest związanych ze stosowaniem napojów bezalkoholowych z dodatkiem cukru lub innych substancji słodzących. Miłośnicy takich napojów zwiększają ryzyko przybrania na wadze i otyłości. Być może niektóre sztuczne substancje słodzące zmieniają mikroflorę jelitową i przyczyniają się do rozwoju nietolerancji glukozy.

Nie badano również korelacji między używaniem napojów z dodatkiem cukru a rozwojem raka. Zawarte w nich chemikalia są prawdopodobnie rakotwórcze. Wysoki indeks glikemiczny i wysoki ładunek glikemiczny wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi i najczęstszym typem raka wątroby - rakiem wątrobowokomórkowym. Jednak badania nad związkiem bezpośrednio z używaniem napojów z dodatkiem cukru i występowaniem raka wykazują sprzeczne wyniki. Niektóre z nich ujawniły korelację między konsumpcją a występowaniem nowotworów piersi, trzustki, pęcherzyka żółciowego i endometrium. Ponadto spożycie napojów z dodatkiem cukru i sztucznych substancji słodzących rzadko jest analizowane osobno.

Francuscy naukowcy pod kierownictwem Mathilde Touvier z Sorbony przeanalizowali korelację między piciem napojów bezalkoholowych z dodatkiem cukru i sztucznych substancji słodzących oddzielnie a występowaniem różnych rodzajów nowotworów. Wykorzystali oni dane od uczestników badania NutriNet - Santé, które rozpoczęło się w 2009 r. Przebadano związek między dietą a stanem zdrowia 300 tys. Francuzów i Belgów w wieku powyżej 18 lat. Na początku uczestnicy wypełniali kwestionariusze, w których oprócz cech społeczno - demograficznych i danych antropometrycznych opisywali swoją dietę, aktywność fizyczną, styl życia i stan zdrowia. Przeszli również testy i diagnostykę medyczną. Następnie badacze okresowo kontaktują się z nimi (badanie jest długoterminowe i nie zostało jeszcze zakończone) i dowiedzą się o ich stanie zdrowia.
Autorzy artykułu wybrali 107 252 osoby (średni wiek 42 lata, 79% kobiet, 21 mężczyzn) i śledzili swój stan zdrowia do 2017 r. włącznie. Uczestnicy badania spożywali 97 różnych napojów bezalkoholowych, co najmniej 100 mililitrów dziennie. Obejmowały one sto procent soku owocowego bez dodatku cukru i napoje o zawartości cukru większej niż pięć procent, w tym napoje owocowe, mleczne, sportowe i energetyczne. Do grupy napojów ze sztucznymi słodzikami należały napoje dietetyczne, syropy bez cukru i słodkie napoje na bazie mleka.

Do analizy statystycznej autorzy wykorzystali model Fine-Gray, który przy obliczaniu ryzyka pozwala uwzględnić względny wpływ kilku niezależnych zmiennych. Obliczono dla uczestników badania całkowity współczynnik ryzyka dla wszystkich rodzajów nowotworów, a także raka piersi, płuc, prostaty i jelita grubego, w zależności od spożycia napojów bezalkoholowych z dodatkiem cukru, sztucznych substancji słodzących i 100% soków owocowych oddzielnie.

Obliczenia wykazały, że spożycie napojów z dodatkiem cukru i 100% soku owocowego koreluje z rozwojem wszystkich rodzajów nowotworów (czynniki ryzyka odpowiednio 1,18, (p <0,0001) i 1,12 (p = 0,007). Spożycie napojów z dodatkiem cukru koreluje z występowaniem raka piersi (współczynnik ryzyka 1,22, p = 0,004), ale naukowcy nie ujawnili statystycznego związku z rozwojem raka jelita grubego, raka prostaty i raka płuc. Nie znaleźli też korelacji między piciem napojów ze sztucznymi słodzikami a występowaniem raka.

Wyniki badania potwierdzają zalecenia dotyczące ograniczenia spożycia napojów z dodatkiem cukru, w tym stuprocentowych soków owocowych. Nic dziwnego, że soki są również związane z rozwojem raka. „Głównym powodem relacji wydaje się być cukier” – tłumaczy Matilda Tuvier. „Jeśli spojrzymy na zawartość cukru w 100 mililitrach Coca - Coli i na przykład sto procent soku pomarańczowego, będą one mniej więcej takie same. Nic więc dziwnego, że widzimy korelację dla soków owocowych” – pisze BMJ.