Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

sobota, 10 sierpnia 2019

Naukowcy znaleźli przyczynę wymierania owadów zapylających

Pszczoła robotnica w trakcie zbierania nektaru

Populacja owadów na całym świecie maleje w drastycznym tempie. Chociaż przyczyna wymierania insektów jest trudna do ustalenia, naukowcom udało się znaleźć istotny czynnik wpływający na liczebność owadów.
Nowe badania przeprowadzone w USA pokazują, że ważnym czynnikiem może być 48-krotnie większa toksyczności ziemi, niż 25 lat temu. Spadek jakości gleby jest związany z używaniem pestycydów neonikotynoidowych.

„To niepokojące, że rolnictwo USA stało się o wiele bardziej toksyczne dla owadów w ciągu ostatnich dwóch dekad.” – powiedziała dr Kendra Klein, współautorka badań i pracownik stowarzyszenia Friends of the Earth, które pomogło sfinansować badanie. – „Musimy wycofać pestycydy neonikotynoidowe, aby chronić pszczoły i inne owady, które mają kluczowe znaczenie dla różnorodności biologicznej.”
Zespół toksykologów, biologów i ekspertów ds. pestycydów przyjrzał się poziomom insektycydów na terenach rolniczych w latach 1992–2014, jednocześnie uwzględniając ich poziom toksyczności i czas trwania chemikaliów.
Według ich ustaleń, toksyczność środków owadobójczych na gruntach rolnych w USA była 48 razy wyższa w 2014 r. w porównaniu do 1992 r. Duży skok toksyczności rozpoczął się w połowie 2000 r., kiedy to po raz pierwszy zaczęto stosować neonikotynoidy przy uprawach takich jak kukurydza i soja. Wyróżniono przede wszystkim trzy niebezpieczne związki chemiczne: imidaklopryd i sukianidynę, produkowane przez Bayer oraz tiametoksam, produkowany przez Syngenta-ChemChina.

Neonikotynoidy to grupa syntetycznych insektycydów, które są chemicznie spokrewnione z nikotyną. W ostatnich dziesięcioleciach zostały poddane silnej krytyce ze względu na ich wpływ na środowisko, a przede wszystkim pszczoły, ale także ptaki, bezkręgowce wodne i inne zwierzęta. Jak potwierdzają to nowe badania, neonikotynoidy są nie tylko bardziej toksyczne dla owadów niż inne pestycydy, ale są również o wiele bardziej trwałe w środowisku, często szkodząc przez wiele miesięcy lub lat po zastosowaniu.
Jak pokazują analizy, intensyfikacja rolnictwa w ciągu ostatnich 60 lat jest głównym czynnikiem przyczyniającym się wymierania owadów na całym świecie. Stosowanie syntetycznych pestycydów wiąże się z większym zanieczyszczeniem środowiska oraz niszczeniem siedlisk owadów