Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 30 stycznia 2020

Narządy wewnętrzne każdego człowieka są warte prawie 46 milionów dolarów

ilustracja

Redaktorzy magazynu „Wired” postanowili obliczyć wartość rynkową ponad 50 składników ludzkiego ciała. Konkluzje są dość zaskakujące.
Osoby odpowiedzialne za obliczenia założyły, że 100 procent narządów i składników budujących ludzkie ciała można odzyskać, by je ponownie wykorzystać. W wyliczeniach nie uwzględniły też „kosztów wydobycia surowców z ludzkiego ciała” ani praktyczności takich działań.

Najmniej warte są podstawowe składniki chemiczne. Fosfor zawarty w naszym ciele jest wart 7,12 dolara, potas - 5,95  dolara, a kilkanaście innych substancji jest wartych w sumie około czterech dolarów. Łączna „wartość chemii” w naszych ciałach, to 17,18 dolara.

O wiele większa jest wartość ludzkich narządów. ​Nasze płuca są warte 58 200 dolarów za każde, serce 57 000 dolarów, a nerki 91 400 dolarów. Cenniejsze od narządów są płyny ustrojowe, tkanki i białka. I tak, choć wątroba ma wartość rynkową 54 100 dolarów, to jest także źródłem nieco ponad 22 gramów transferyny, potrzebnej organizmowi ludzkiemu do przetwarzania żelaza. Gram transferyny jest wart 18 900 dolarów, a więc jej łączny koszt, to 419 920,20 dolara. Przewyższa ona ponad siedem razy wartość samej wątroby.
Jeszcze wyższą wartość ma ludzkie DNA. Wynosi ona ponad 9 milionów dolarów.  Najbardziej drogocenny jest szpik kostny, wart 23 miliony dolarów.
Sumując to wszystko wychodzi, że „wartość rynkowa człowieka”, rozpatrywana w tych kategoriach, to 45 618 575 dolarów, czyli prawie 46 milionów.