Tłuszcz odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Magazynuje energię, wspomaga wzrost komórek, reguluje ciśnienie krwi i zapewnia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jednak spożywanie zbyt dużej ilości tłustych potraw prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu, ważnego czynnika ryzyka nadciśnienia, zawału serca, raka i innych chorób. Na przykład w samym Singapurze ponad jedna trzecia mieszkańców w wieku powyżej 18 lat żyje z tym problemem. W poszukiwaniu rozwiązania globalnego problemu naukowcy zbadali zwykły rolniczy odpad, tj. liść ananasa.
„Są naturalne, biodegradowalne i biokompatybilne, a także są dostępne w obfitości i są niedrogie” – wyjaśniają autorzy z National University of Singapore.
W poprzednich badaniach wykazali lepsze właściwości liści pod względem wchłaniania tłuszczu. Teraz naukowcy umieścili proszek z liści w kapsułkach oraz krakersach i zademonstrowali skuteczność suplementu na modelu ludzkiego przewodu pokarmowego. Zaledwie jeden gram błonnika liściowego wchłonął 45 gramów tłuszczu pokarmowego i 20 gramów tłuszczu ludzkiego.
„Oznacza to, że potrzebujesz mniej niż jednej kapsułki, aby wchłonąć cały tłuszcz nasycony z jednego hamburgera” – wyjaśnił współautor Hai-Min Duong.
W organizmie wygląda to tak. Proszek tworzy pokryte tłuszczem grudki błonnika, które w naturalny sposób są usuwane z układu pokarmowego w ciągu jednego do trzech dni. Według autorów podobne pułapki tłuszczowe można zorganizować również z wykorzystaniem innych rodzajów włókien celulozowych, takich jak wytłoki z trzciny cukrowej czy kawa. Naukowcy prowadzą obecnie proces komercjalizacji technologii.