Wśród nich jest kilka kategorii nowotworów, chorób oczu, trzustki, wątroby, a także cukrzyca, astma i inne. Naukowcy porównali osoby, które nigdy wcześniej nie próbowały palić, z tymi, które regularnie paliły w pewnym momencie swojego życia. Naukowcy obserwowali również osoby, które obecnie palą papierosy i badali ryzyko zachorowania na niektóre choroby.
Eksperci zbadali 85 różnych przyczyn śmierci i 480 chorób. Zespół zebrał dane z chińskiego Biobanku Kaduri. W latach 2004-2008 w badaniu wzięło udział ponad 512 000 dorosłych. Wśród uczestników około 74,3% mężczyzn i 3,2% kobiet było w pewnym momencie regularnymi palaczami.
W porównaniu z osobami, które nigdy wcześniej nie paliły, osoby regularnie palące miały o 10% większe ryzyko zachorowania. Chorobą, która miała najbardziej zauważalny wzrost ryzyka o 216%, był rak krtani. Ale dobrą wiadomością jest to, że dla tych, którzy rzucili palenie przed wystąpieniem komplikacji zdrowotnych, zagrożenia zostały zmniejszone. Jak donosi The Science Times, mniej więcej dziesięć lat później ich ryzyko zachorowania na śmiertelną chorobę osiągnęło poziom osób, które nigdy nie paliły.
Źródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/palenie-prowadzi-do-rozwoju-56-rodzajow-chorob