Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

środa, 22 lipca 2015

Unikaj łososia hodowlanego jak ognia.

łosoś dziki

Unikaj łososia hodowlanego jak ognia


Wszyscy wiemy, że łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb, nie tylko ze względu na wysoką zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6, ale także witamin z grupy B, A, D i E oraz pierwiastków takich jak cynk, potas, selen, jod, ponadto zawiera niewiele kalorii więc jest idealny przy dietach odchudzających.
łosoś dziki

To prawda – pod warunkiem, że to jest łosoś dziki  –  a nie hodowlany! (ten na zdjęciu jest dziki)
Łososie norweskie są hodowane na fermach, ryby tuczy się w klatkach zanurzonych w wodach fiordów. Karmione są paszą, aby się opłacało – najtańszą zwierającą m.in. odpady zwierzęce – wieprzowinę, kurczaki, ryby do tego wzbogaconą antybiotykami, barwnikami typu np. Salmo Fan aby uzyskać pomarańczowy kolor mięsa i innego rodzaju chemią. Ponieważ miejsca hodowlane nigdy nie są czyszczone,  na dnie zalega olbrzymia ilość odchodów i martwych, zmutowanych ryb, do tego jest olbrzymie zagęszczenie,  więc taka farma to wylęgarnia chorób i pasożytów.
Szacuje się że ponad 600.000 ryb hoduje się w „zupie” pełnej śluzu, ekskrementów, chemii i patogenów źródło 1  źródło 2 , które trafiają do oceanów i supermarketów. Ryby rodzą się zmutowane, zniekształcone, z widocznymi nowotworami, otwartymi pyszczkami – ale to nie problem dla producentów  – obcina się łebki  lub wycina miejsca chorobowo zmienione i ryba trafia do sprzedaży.


dioksyny w produktach
Zawartość dioksyn w niektórych produktach, źródło Komisja Regulacji EU
Lekarze norwescy ostrzegają przed jedzeniem tych ryb, szczególnie by łososia nie jadły kobiety w ciąży i aby nie podawać dzieciom, ze względu na dużą zawartośćniebezpiecznych toksyn, najwięcej toksyn zawiera tłuszcz (białe smugi).
Naukowcy po zbadaniu zawartości toksyn podali do mediów  : “Należy unikać łososia hodowlanego jak ognia.”
Przeczytaj także:
Jakby tego było mało, koncerny farmerskie lobbują aby UE zwiększyła dziesięciokrotnie dopuszczalność  pestycydu Endosulphan w paszyJest to pestycyd zakazany w wielu krajach ze względu szkodliwość dla zdrowia.

Łosoś toksyny
Chciwość koncernów niszczy nie tylko ludzkie zdrowie, ale jest ogromnymzagrożeniem dla środowiska naturalnego, ryb, ptaków i zwierząt morskich, które zaplątują się w sieci na farmach.
foka w sieci

TU możesz podpisać petycję przeciwko dalszemu rozprzestrzenianiu norweskich farm na świecie
Jak odróżnić łososia dzikiego od hodowlanego – przede wszystkim jest droższy, mniejszy, mniej tłusty, kolor nie tak intensywny– najczystszy pochodzi z Alaski.

łosoś dziki Alaska
W tym programie od 18 minuty o  farmach norweskich. Łosoś norweski jest najbardziej toksycznym pokarmem na świecie.