Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

niedziela, 28 stycznia 2018

USA mogą wkrótce opodatkować napoje gazowane na tej samej zasadzie, co papierosy


W USA ponad 36% dorosłych i około 20% dzieci cierpi na otyłość i choroby z nią związane, takie jak choroby serca, udary, cukrzycę typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów. Eksperci zdrowia publicznego stają na głowie, aby zmienić te ponure statystyki i tak właśnie powstał pomysł na opodatkowanie niezdrowej żywności, zaczynając od słodkich napojów gazowanych.

Zespół naukowców z New York University College of Global Public Health postanowił zweryfikować możliwość wprowadzenia podatku od niezdrowej żywności w USA. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym American Journal of Public Health.

Po zapoznaniu się z literaturą naukową i prawną zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z innych krajów, zespół naukowy stwierdził, że najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z otyłością byłoby wprowadzenie podatku akcyzowego od niezdrowej żywności.
Opodatkowanie niezdrowej żywności nie jest rzadkim zjawiskiem. The Economic Times wymienia aż 8 krajów, które wprowadziły podobną regulację prawną – wśród nich znajduje się Meksyk i Japonia.

Podatek ma dotyczyć całych Stanów zjednoczonych, ponieważ różne prawo dla poszczególnych stanów mogłoby skutkować różnego rodzaju wybiegami ze strony konsumentów. Pierwszym celem mają stać się podobno słodkie napoje. Jeżeli rozwiązanie zacznie odnosić sukcesy w USA, być może podobne pomysły zaczną pojawiać się także w Polsce.