Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 2 października 2018

Przewodnik: stłuszczenie wątroby [SW]

SW może być najbardziej powszechną chorobą o jakiej kiedykolwiek słyszałeś. Ma ją co najmniej 1 osoba na 4, czyli więcej niż przypadków cukrzycy i  artretyzmu razem. I wszyscy którzy ją mają mogą nawet o tym nie wiedzieć – nawet co to jest. W większości choroba wątroby jest łagodna, ale może prowadzić do poważniejszych problemów. Ale można kontrolować albo odwrócić SW kilkoma zmianami w stylu życia.
Co to jest?
Kiedy w wątrobie nagromadzi się dużo tłuszczu, to jest SW. Są jej 2 podstawowe rodzaje: niealkoholowe i alkoholowe SW, zwane inaczej alkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.  Niekiedy nadmiar tłuszczu może wywołać zmiany prowadzące do złego funkcjonowania wątroby. Skoro wątroba filtruje toksyny z krwi, to może sprawić, że będziesz czuł się bardzo źle. [żółte plamki = tłuszcz]
Niealkoholowe SW
Najczęstszy rodzaj SW jest zwykle nieszkodliwy. Ale niektórzy ludzie mają ostrzejszą  wersję o nazwie niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH). To wtedy wątroba puchnie, co może prowadzić do marskości wątroby (niegojące się blizny na wątrobie) i większej szansy na raka wątroby i choroby serca. Eksperci sądzą, że NASH ma wkrótce stać się głównym powodem przeszczepów wątroby.

Kto jest podatny na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby? / NAFLD
Eksperci nie w pełni rozumieją, dlaczego niektórzy ludzie chorują na nią, a inni nie. Ale jest bardziej prawdopodobne jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły; masz cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, nadciśnienie lub zapalenie wątroby typu C i inne infekcje wątroby; lub przyjmujesz pewne leki, w tym sterydy lub leki na raka lub problemy z sercem.
Większość osób ze stłuszczeniem wątroby tego typu jest w średnim wieku. Ale choroba może się zdarzyć każdemu, nawet dzieciom.
Alkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
Ten rodzaj dotyka osoby pijące więcej niż 1 drink dla kobiet i 2 dla mężczyzn. Ryzyko zwiększają też nadwaga i otyłość, jak i to, że urodziłeś się z nią w genach. To może być pierwszy etap poważniejszych chorób. Jeśli pijesz dalej możesz mieć alkoholowe zapalenie wątroby, marskość, niewydolność wątroby albo raka.
Objawy
Przez większość czasu ich nie ma, i dlatego tak wielu ludzi ją ma ale tego nie wie. Ale niektóry mogą odczuwać ból czy nacisk pośrodku prawej strony brzucha, albo duże zmęczenie. I niekiedy SW i powiązanie problemy mogą sprawiać iż tracisz apetyt i chudniesz.
Diagnoza
Ponieważ często nie ma objawów, lekarze mogą przeoczyć SW. To samo odnosi się do typowych testów laboratoryjnych.
Pracę wątroby sprawdza się w specjalnych badaniach krwi. Lekarz może chcieć zrobić USG albo tomograf by zobaczyć jak wygląda wątroba. Możesz wymagać biopsji by sprawdzić oznaki choroby.
Leczenie
Choć nie ma leku  na SW, możesz dużo zrobić by ją kontrolować, albo nawet się jej pozbyć. Najważniejsza jest zmiana stylu życia, który do niej doprowadził.
Utrata wagi
Główną przyczyną NAFLD jest otyłość. Dlatego jeśli dużo ważysz, rozmawiaj z lekarzem by opracował plan schudnięcia oparty na zdrowym odżywianiu (mniej kalorii) i aktywności fizycznej. Pół kg tygodniowo jest dobrze – chudniesz za szybko i możesz pogorszyć SW. Zrzucenie tylko 3-5% wagi może pomóc.
Profilaktyka
Nie siedź – ruszaj się.
Nie pij alkoholu.
Tłumaczenie i opracowanie suplementu: Ola Gordon

P.S. Suplement: Zdrowo się odżywiaj – więcej warzyw [nie podlewanych fekaliami], mniej mięsa [dziadostwo pełne antybiotyków]. Dzisiaj czytałam artykuł o tym, że odporność na antybiotyki przechodzi z krów na ludzi https://www.dailymail.co.uk/health/article-6154375/Could-COWS-cause-epidemic-Bacteria-jump-animal-humans.html, przewiduje się taką epidemię.
Szkoda, że nie ma już takich zdrowych i czystych warzyw, mleka [po antybiotykach zawiera ropę] i mięsa.
Czy to chciwość…?
Warto obejrzeć: dr H Czerniak: