Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 28 lutego 2019

FENTANYL – najbardziej uzależniający, zabójczy opioid

Fentanyl to współcześnie najbardziej uzależniający i zabójczy syntetyczny opioid. Jego moc jest tak potężna, że wielu nazywa go „pigułką śmierci”. Po raz pierwszy został opracowany w celu złagodzenia bólu u pacjentów z rakiem i do dziś jest dostępny głównie w postaci plastrów i tabletek podjęzykowych. Dlaczego tak silna trucizna jest podawana pacjentom?
Jak narkotyk…
Fentanyl jest syntetycznym opioidem, który jest od 50 do 100 razy bardziej stężony niż morfina i od 80 do 100 razy silniejszy niż heroina lub kokaina.
Po raz pierwszy został opracowany w celu złagodzenia bólu u pacjentów z rakiem. Fentanylowe plastry transdermalne od 1999 r. polecano właśnie do stosowania w leczeniu przewlekłego bólu nowotworowego. Dziś stał się głównym winowajcą przedwczesnych zgonów związanych z przedawkowaniem narkotyków.
Według amerykańskiej agencji ds. walki z narkotykami  fentanyl często jest dodawany do heroiny w celu zwiększenia jej mocy lub jest sprzedawany właśnie jako silna heroina.
Zapomnij o bólu i o życiu
Najpopularniejsze formy fentanylu sprzedawane są w postaci leków na receptę (roztworów do dożylnego wstrzykiwania, tabletek podjęzykowych, plastrów i aerozoli do nosa).
Efekt działania fentanylu jest natychmiastowy po wstrzyknięciu i opóźniony o ok. 20 minut po podaniu w innej formie. Głównym zadaniem tego opioidu jest blokada receptorów bólowych – jest silniejszy niż jakikolwiek dostępny na rynku środek przeciwbólowy na receptę.
Oprócz tego dochodzi do zniesienia poczucia lęku, znieczulenia fizycznego i psychicznego, odcięcia od rzeczywistości (odurzenie, odmienne stany świadomości), silnego złudzenia przestrzennego związanego z zanikaniem impulsów nerwowych oraz halucynacji wzorkowych i omamów czuciowych.
Uzależnienie od fentanylu i niebezpieczeństwo przedawkowania jest tak ogromne, że w 2018 roku według CDC znalazł się on na pierwszym miejscu narkotyków odpowiadających za największą liczbę zgonów. Dlaczego więc tak silna trucizna nadal jest dostępna na rynku?
Liczy się zysk
W 2016 roku w stanie Massachusetts aresztowano sześciu byłych dyrektorów firmy Insys Therapeutics Inc. , producenta leku przeciwbólowego „” na bazie fentanylu.
Śledztwo wykazało, że ich nikczemny plan produkcji takiego leku był dobrze zorganizowaną intrygą, aby lekarze przepisali ten opioid i upewnili się, że pacjenci są dobrze w niego zaopatrzeni.
Firma Insys przekupiła wielu lekarzy praktykujących w różnych stanach, płaciła za ich szkolenia (które w rzeczywistości okazywały się wystawnymi kolacjami w ekskluzywnych restauracjach) itp., by tylko nakłonić ich do przepisywania konkretnego leku przeciwbólowego na bazie fentanylu.
Chodziło o lek o nazwie „Subsys”, który jest sprzedawany w formie aerozolu rozpylanego i wchłanianego pod językiem. Jest on silnym środkiem odurzającym przeznaczonym do leczenia pacjentów z rakiem, cierpiących na intensywne epizody bólu.
Przedstawicielom firmy farmaceutycznej chodziło jednak o to, żeby za łapówki lekarze przepisywali dużą liczbę recept na ten lek, nawet pacjentom, którzy potrzebowali środków przeciwbólowych, ale nie została zdiagnozowana u nich choroba nowotworowa. Zachowanie nieetyczne, niezgodne z prawem, niszczące zdrowie innych? – kto by się tym przejmował, kiedy w grę wchodzą pieniądze…
Wzrost liczby ofiar opiatów jest jednym z powodów, dla których średnia długość życia w USA spadła w 2015 r. po raz pierwszy od 22 lat.W tym samym roku Insys odnotował zysk ze sprzedaży leku w wysokości 58,5 miliona dolarów! To przerażające dane, które niestety obrazują przerażający obraz tego, do czego ludzie są zdolni, by tylko móc pochwalić się zyskami…
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.