Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

poniedziałek, 17 czerwca 2019

Nowe technologie i sieci społecznościowe spowalniają rozwój dzieci



Brytyjska organizacja charytatywna Barnardo's ogłosiła, że smartfony i sieci społecznościowe są poważnym zagrożeniem dla rozwoju dzieci. Jednak wielu naukowców nie podziela tego stanowiska.


Pytanie, w jaki sposób nowoczesne technologie wpływają na dzieci i młodzież, pozostaje przyczyną gorącej debaty. Barnardo’s, brytyjska organizacja charytatywna specjalizująca się w ochronie dzieci, przedstawiła swój pogląd na ten problem. Według jej raportu, opartego na wywiadach z 80 pracownikami, wczesny dostęp do gadżetów technologicznych i sieci społecznościowych może prowadzić do uzależnienia oraz utraty kluczowych umiejętności społecznych.

Barnardo’s obawia się, że rodzice coraz częściej dają młodym dzieciom dostęp do smartfonów i tabletów. Często na przykład włączają kanały YouTube dla dzieci, aby odwrócić ich uwagę lub żeby dzieci się nie nudziły. Skutkiem tego ilość komunikacji w rodzinie maleje, co negatywnie wpływa na rozwój umysłowy dzieci.

Przez smartfony dzieci tracą zdolność do kreatywnego myślenia, interakcji z innymi ludźmi i zarządzania emocjami. U młodzieży rodzi się nadmierna pasja do technologii i sieci społecznościowych, takich jak Snapchat, Instagram i Twitter, co prowadzi do wzrostu ich niepokoju. Występuje również narażenie na niewłaściwe informacje dla dzieci i częste przypadki nękania przez Internet, które dotyka jedną trzecią dzieci w wieku od 5 do 10 lat i większość nastolatków.
Jednak organizacja Barnardo przyznaje, że Internet i sieci społecznościowe to nie tylko kłopoty dla nastolatków. Internet może też zmniejszyć poczucie tak zwanego wykluczenia społecznego. Ustalenia Barnardo są niepokojące, ale należy pamiętać, że opierają się one na badaniach personelu organizacji i nie są ściśle naukowe. W trakcie dogłębnych badań nie można było określić wyraźnego związku między korzystaniem z sieci społecznościowych i nowych technologii a zdrowiem psychicznym młodzieży.