Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 12 marca 2015

A MOŻE NAM TEŻ COŚ UMIESZCZĄ ? Podczas eksperymentu w paryskim Physics and Chemistry Higher Educational Institution, naukowcy zdołali zaimplementować myszom sztuczne wspomnienia, które następnie miały wpływ na ich zachowanie. Specjaliści twierdzą, że podobna technika może pomóc człowiekowi zapomnieć o traumatycznych przeżyciach z przeszłości.Podczas badania, naukowcy skupili się na dwóch konkretnych regionach w mózgu gryzoni - na tzw. komórkach miejsca i na ośrodku nagrody. W trakcie snu, mózg odtwarza wszystko co miało miejsce w ciągu minionego dnia, dzięki czemu potrafimy między innymi lepiej przyswajać wiedzę i łatwiej zapamiętujemy wydarzenia. Implementacja nowych wspomnień była możliwa poprzez celowe zakłócenie powyższego procesu.

 

Podczas gdy mysz poruszała się i badała zamknięte pomieszczenie, za pomocą elektrod specjaliści monitorowali wspomniane komórki miejsca, które znajdują się w hipokampie. Neurony te wypalają się podczas gdy przebywamy w specyficznym miejscu. Uczeni w trakcie eksperymentu zidentyfikowali neuron, który wypalał się u każdej myszy tylko gdy ta znajdowała się w konkretnym miejscu.

 

Później, badacze monitorowali aktywność mózgową gryzoni podczas ich snu i za każdym razem, gdy wypalała się ta konkretna komórka, naukowcy za pomocą drugiej elektrody stymulowali ośrodek nagrody. Gdy myszy objęte badaniami obudziły się i ponownie zostały umieszczone w tym samym pomieszczeniu co wcześniej, zamiast eksplorować otoczenie natychmiast udały się w miejsce, które zostało powiązane z uczuciem wynagrodzenia. 

 

Eksperyment dowiódł, że implementacja sztucznych wspomnień jest możliwa. Co więcej, w przyszłości ta sama technika może pomóc człowiekowi zapomnieć o traumatycznych przeżyciach z przeszłości. Naukowcy mają nadzieję, że w podobny sposób będzie można leczyć niektóre choroby psychiczne oraz zaburzenia pamięci.

 Żródło:http://www.newscientist.com/article/dn27115-new-memories-implanted-in-mice-while-they-sleep.html#.VQAJ9dKG_fL