Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 10 kwietnia 2018

11 kwietnia – Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona

Szacuje się, że około 5 milionów Polaków, to osoby po 65 roku życia, a liczba seniorów w Polsce wzrośnie aż do 8,6 milionów do 2030 roku. W związku z tym wzrośnie również liczba zmagających się z powszechną wśród osób starszych chorobą Parkinsona, na którą obecnie leczy się ponad 80 000 osób. Każdego roku diagnozuje się średnio 10 przypadków choroby Parkinsona na każde 100 tys. osób.
Chorobę Parkinsona kojarzy się głównie z drżeniem kończyn, które jednak jest dopiero początkową fazą choroby. Chorzy na Parkinsona często odczuwają spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zaburzenia równowagi oraz drżenie spoczynkowe. Niestety, wraz z postępem choroby sprawność ruchowa zostaje coraz bardziej ograniczona a chory nie jest w stanie wykonać nawet najprostszych codziennych czynności i pozostaje zdany na pomoc opiekunów. Omdlenia, otępienia, mimowolne ruchy ciała i zaburzenia mowy uniemożliwiają również kontynuację pracy zawodowej.
Na dzień dzisiejszy choroba Parkinsona pozostaje nieuleczalna, jednak jej objawy mogą być spowolnione i kontrolowane, a wiele pacjentów może jeszcze optymalnie funkcjonować przez wiele lat dzięki leczeniu objawowemu.  Wymaga to jednak systematyczności i dużego zaangażowania pacjenta, co niestety jest większym problemem, niż może się wydawać - według WHO 50% przepisywanych leków jest przyjmowanych nieprawidło, a nawet wcale. Przyjmowanie leków o odpowiedniej porze i zgodnie z zaleceniami specjalisty znacznie wpływa na efektywność leczenia, co w przypadku choroby Parkinsona jest niezwykle ważne, aby leki dawały zamierzany efekt przez jak najdłuższy okres czasu.
Z pomocą przychodzą twórcy aplikacji MyTherapy, którzy dzięki aplikacji chcą pomóc zarówno pacjentom jak i ich opiekunom w prostej kontroli leczenia.  MyTherapy zapamiętuje wszystkie wprowadzone elementy terapii (leki, dawkowanie, pomiary, aktywności) i przekształca je w prostą listę rzeczy do zrobienia, aby następnie przypomnieć o nich pacjentowi w odpowiednim czasie, aż czynność zostanie wykonana. Aplikacja informuje także wybranych członków rodziny lub opiekunów i powiadomi, gdy pacjent zapomni przyjąć leku o odpowiedniej porze, aby Ci mogli zareagować. Zarejestrowane objawy i aktywności oraz dane o zażytych lekach przekształcane są w raport pdf dla lekarza, aby ułatwić mu wgląd do sytuacji zdrowotnej pacjenta między wizytami.

Aplikacja (darmowa do pobrania na Androida i Apple) jest prosta i intuicyjna w obsłudze, a jej efektywność została potwierdzona w badaniach przeprowadzonych przez niemieckie instytucje medyczne.