Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Naukowcy stworzyli czujnik dentystyczny, który monitoruje odżywianie


Powiedzenie "jesteś tym co jesz" ma głębsze znaczenie niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przecież od tego, co spożywamy zależy nasze zdrowie. Konsumpcja żywności ma wpływ na wszelkie wskaźniki zdrowotne. Ze względu na to, że monitorowanie tego, co jemy i prowadzenie rejestrów nie zawsze jest wygodne, na ratunek przychodzą zaawansowane technologie.
Specjaliści z Tufts University of Engineering stworzyli unikalne urządzenie, które jest przymocowane do powierzchni zęba i automatycznie rejestruje wszystkie niezbędne dane dotyczące odżywiania. Według redaktorów czasopiśmie Advanced Materials, pomysłodawcy wynalazku w tej chwili testują go pod kątem zużycia glukozy, soli, a także alkoholu.

Sam czujnik składa się z trzech warstw. Dwie warstwy zewnętrzne działają jako antena do transmitowania sygnału z wstępnie przetrawianej masy, która monitoruje i wykrywa składniki odżywcze. Otrzymane dane są przesyłane do specjalnej aplikacji na smartfonie. Ponadto sam czujnik może zmieniać kolor w zależności od substancji zawartych w żywności.

Warto zauważyć, że podobne urządzenia powstały wcześniej, ale miały całą masę braków, tj. krótki okres pracy i potrzeba częstego doładowywania, konieczność użycia materiału ochronnego, obecność mikroprzewodów i niefunkcjonalność z uwagi na duże wymiary. Nowy aparat mierzy zaledwie 2 x 2 milimetry i jest pozbawiony wyżej opisanych wad.