Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 6 września 2018

Ibuprofen obniża płodność u mężczyzn!

„Mężczyźni, Wasza płodność może być zagrożona z powodu codziennego zażywania ibuprofenu! Jeśli będziecie przyjmować takie same dawki, co atleci, to może dojść do zaburzeń w funkcjonowaniu hormonów odpowiadających za Waszą seksualność” – do takiego wniosku doszli duńscy i francuscy naukowcy. Przeprowadzone przez nich badanie stanowiło kontynuację wcześniejszego, w którym odkryli, że przyjmowanie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych przez małych chłopców może źle wpływać na pracę ich jąder.

Tym razem, w przeprowadzonym badaniu wzięło udział 31 mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. Czternastu z nim podawano dwa razy dziennie 600 mg ibuprofenu, podczas gdy pozostali stanowili grupę kontrolną. Dawka przyjmowana przez 14 ochotników odpowiada maksymalnej dawce wskazywanej na opakowaniu przez producenta, tj. dawce, którą większość atletów stosuje jako środek zapobiegawczy.
Już po 14 dniach (eksperyment miał trwać 3-krotnie dłużej) u mężczyzn przyjmujących ibuprofen pojawiły się zaburzenia równowagi hormonalnej. Wzrósł poziom hormonów luteinizujących wydzielanych przez przysadkę mózgową, które odpowiadają za funkcjonowanie jajników i jąder. To spowodowało zmniejszenie produkcji testosteronu. Zjawisko to, zwykle obserwowane u palaczy i starszych mężczyzn, prowadzi do spadku libido, zmniejszenia masy mięśniowej oraz zmęczenia i skłonności do depresji, a nawet do impotencji.
Eksperyment przerwano, a u badanych niedługo potem te krótkoterminowe skutki ustąpiły. Jednak naukowcy ostrzegają, że ci, którzy zażywają ibuprofen przez dłuższy czas mogą nie mieć tyle szczęścia.
Kierownik zespołu, David Mobjerg Kristensen, w wywiadzie dla gazety The Guardian stwierdził: „Wyniki naszego badanie powinni zaniepokoić tych, którzy zażywają ibuprofen przez dłuższy czas. Substancja ta bardzo dobrze uśmierza ból, jednak część naszego społeczeństwa zdaje się nie zastanawiać nad jej ewentualnymi skutkami ubocznymi.”
Współautor publikacji, Bernard Jegou, dodaje: „Należy uświadomić niektórych, że warto spróbować żyć bez tego środka. Dla nich jego zażywanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.”
Należy dodać, że nie są to pierwsze doniesienia o szkodliwości ibuprofenu. Tylko w zeszłym roku uczeni dowiedli, że jego zażywanie może doprowadzić do tzw. nagłego zatrzymania krążenia, kiedy to dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca powodującego ustanie krążenia krwi. W innym badaniu okazało się, że w przypadku ciężarnych ryzyko poronienia wzrasta dwukrotnie.
Opracowanie: Xebola
Na podstawie: NaturalNews.com,
TheGuardian.comPNAS.orgAcademic.oup.comNHS.uk
Zdjęcie: Vnukko (CC0)
Źródła: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net