Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

środa, 12 września 2018

Wegański jogurt z prosa – czy to będzie hit?

Zawiera żelazo, cynk, witaminy B1 i B2, jest bezglutenowy i w 100 proc. wegański. Studenci z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem jogurtu na bazie prosa, który ma być tańszym odpowiednikiem dostępnych na rynku jogurtów wykorzystujących mleko kokosowe, ryżowe i sojowe.

– Osoby, które rezygnują z nabiału, np. dlatego, że mają skazę mleczną i nie tolerują białek mleka albo decydują się na dietę wegańską, często odmawiają sobie jakichkolwiek produktów probiotycznych – mówi Cezary Piwowarczyk z Koła Naukowego Biotechnologów „Herbion”. – A probiotyki mają bardzo pozytywny wpływ na stan naszego układu pokarmowego, czyli nasze zdrowie. Pomyślałem, że moglibyśmy spróbować jakoś je zastąpić.

I tak powstał pomysł na stworzenie wegańskiego jogurtu na bazie prosa, które ma wiele cennych właściwości i jest powszechnie uprawiane w Polsce. Jakie ma jeszcze zalety?

Proso jest bezglutenowe, zawiera m.in. fosfor, krzem, żelazo, cynk czy witaminy B1 i B2. Jest też tanie i łatwo dostępne. Poza tym nie znajdziemy w nim laktozy ani cholesterolu. Są w nim za to nienasycone kwasy tłuszczowe (zdrowsze niż nasycone) i błonnik. Produkt jest całkowicie pozbawiony produktów pochodzenia zwierzęcego, przez co nadaje się również do uzupełnienia diety wegańskiej!

– Niektóre badania wykazały, że proso zawiera związki, które wykazują zdolność obniżania cholesterolu, a także poziomu insuliny i glukozy we krwi – mówi Cezary Piwowarczyk.

Jogurt, nad którym pracują członkowie Koła Naukowego Biotechnologów „Herbion” ma łączyć w sobie probiotyk (żywe mikrobiologiczne dodatki żywieniowe, korzystnie działające na organizm gospodarza poprzez poprawę równowagi mikroflory jelitowej) i prebiotyk (substancje stymulujące rozwój prawidłowej flory jelit, odporne na działanie enzymów trawiennych). Co jeszcze bardziej komplikuje proces twórczy.

Studenci na podstawie opisanych procesów technologicznych dla ryżu, owsa i soi przygotowali wstępny szkic swoich działań.

– Korzystamy z dostępnych kultur starterowych, które każdy może kupić, dodać do mleka i zrobić sobie jogurt w domu – opowiada Cezary Piwowarczyk. – To zestawy mikroorganizmów, które odpowiadają za konkretne właściwości produktu. Sprawdzamy, jak te kultury przyjmują się na naszym napoju z prosa, jak go fermentują, czy są w stanie go zagęścić, nadać mu ciekawy aromat. Chcemy optymalizować proces do momentu uzyskania produktu, który będzie smaczny.

Kiedy jogurt z prosa trafi na sklepowe półki? Biotechnologia spożywcza, to stosunkowo młoda dziedzina, która rozwija się bardzo prężnie, więc to kiedy jogurt z prosa pojawi się w sklepach, to kwestia kilku lat.

Pomysłodawcami projektu są: Klaudia Wojtachnio i Czarek Piwowarczyk, a całość prac wykonywana jest przez 8-osobowy zespół.


Źródło: Ekologia.pl  Żródło:http://alexjones.pl/aj/aj-ekologia-i-srodowisko/item/135499-weganski-jogurt-z-prosa--czy-to-bedzie-hit