Jej nazwa bierze się od wykorzystywanej w jej zabiegach moksy, czyli suszonych ziół, które paląc się służą do ogrzewania punktów akupunkturowych.
Od III wieku n.e. do tego celu wybrane zostało zioło bylicy zwyczajnej (ai ye).
W przeciwieństwie do medykamentów nie podrażniają żołądka, nie wywołują skutków ubocznych i działają holistycznie, dążąc do poprawy kondycji całego organizmu, a nie tylko bolącego miejsca
Bylica jest ziołem ostrym i gorzkim, ma naturę gorącą, zatem działa ogrzewająco i porusza krew i jest powiązana z meridianami płuc, wątroby, śledziony i nerek. Bylica jest jedynym tak specyficznym ziołem, które przy spalaniu wytwarza ciepło, mające zdolność głębokiej penetracji do wnętrza organizmu.
Termopunktura bo tak możemy nazwać moksowanie ma oddziaływać na ciało na trzech poziomach energii Qi: zewnętrznym (skóra, tkanka podskórna i mięśnie), pośrednim (układ kostno - stawowo -więzadłowy i ścięgna) oraz głębokim (narządy wewnętrzne).
Istnieje kilka technik moksoterapii.
1. Moksa bezpośrednio na skórę
Moksę można stosować bezpośrednio na skórę. Wykorzystuje się do tego odpowiednio uformowane stożki sporządzone ze spreparowanego w tym celu zioła bylicy. W technice moksy bezpośredniej spala się je bezpośrednio na skórze, usuwając je zanim żar dosięgnie powierzchni ciała.
2. Moksa na imbirze, czosnku lub soli
Można też stosować technikę moksy pośredniej, w której stożek kładziemy na plasterku imbiru, czosnku czy na soli i umieszczamy go na wybranym obszarze ciała. Doświadczeni terapeuci stosują czasem technikę moksy na igle. Polega ona na umieszczeniu małego „kłębka” moksy na końcówce igły akupunkturowej, przez którą ciepło stopniowo wnika do wnętrza ciała.
3. Cygara moksowe
Dość popularne i wygodne do zastosowania są cygara moksowe. Można je nawet używać do samodzielnego moksowania w domu. Cygara moksowe mają różne rozmiary i średnice. Stosuje się je, trzymając bezpośrednio nad punktem, który chcemy ogrzać, bliżej lub w pewnym oddaleniu od skóry, najczęściej poruszając nim ruchami okrężnymi lub podłużnymi.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej istnieją trzy podstawowe technik stosowania moksy, w zależności od efektu jaki terapeuta chce uzyskać:
nagrzewanie stabilne - mające tonifikować (pobudzać) Qi,
nagrzewanie głaszczące - mające rozpraszać Qi,
nagrzewanie przerywane - mające harmonizować Qi.
Moksa służy przede wszystkim do ogrzewania. Wprowadza ciepło nawet na głębokie poziomy organizmu. W medycynie chińskiej ciepło jest czynnikiem, za pomocą którego leczy się objawy z zimna. Zatem moksa służy do leczenia wszelkich chorób, których etiologią jest zewnętrzne lub wewnętrzne zimno tj.
wspiera krążenie qi w meridianach
usuwa zastoje
odżywia śledzionę i żołądek
usuwa wilgoć i wiatr
rozprasza zimno
ogrzewa meridiany
jak również
wzmocnienie układu odpornościowego
zwiększenie produkcji elementów morfotycznych krwi oraz jakości krwi samej w sobie
uregulowanie układu nerwowego
regulację funkcjonowania układu hormonalnego (endokrynnego)
w tym regulację zaburzeń związanych z nadmiernymi krwawieniami
poprawę funkcjonowania układów oddechowego, trawiennego oraz rozrodczego
kontrolę i hamowanie chorób o podłożu zapalnym
uśmierzanie bólu
poprawę krążenia krwi i regulację ciśnienia krwi
wspomożenie leczenia zaburzeń onkologicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych
Przeciwwskazaniem do stosowania termopunktury mogą być choroby nowotworowe, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zmiany skórne, wysoka gorączka, obfita miesiączka lub ciąża.
Bardzo fajne moksy znalazłam tutaj
Do poczytania
FILM
Źródło: informacje zbiorcze internet, naturalnieozdrowiu.pl tcmblog.pl