W Polsce od 2017 roku można legalnie korzystać z medycznej marihuany, sprzedawanej tylko w wybranych aptekach na podstawie recepty. Stosowanie takiej metody leczenia postrzegane jest jako nowość, warto jednak pamiętać, że już w starożytnych Chinach ceniono prozdrowotne właściwości konopi i umiejętnie z nich korzystano. Dziś wiedza na ten temat jest jeszcze szersza, podobnie jak możliwości, z jakich mogą korzystać i lekarze, i ich pacjenci.
Rośliną, która obecnie zmienia świat medycyny, jest konopia siewna (Cannabis sativa sativa L). W przeciwieństwie do konopi indyjskiej (Cannabis sativa indica Lam) nie zawiera zbyt wiele psychoaktywnego THC, jest za to źródłem wielu ważnych dla zdrowia substancji aktywnych. Zawiera ich ponad 500, przy czym około 100 z nich to kannabinoidy.
W medycynie konopnej najważniejsze miejsce zajmują takie kannabinoidy jak:
- THC, znany z silnego wpływu na nastrój i psychoaktywnych właściwości;
- CBD, znany z prozdrowotnych właściwości i szerokich możliwości wykorzystania w medycynie konopnej.
Większość leków konopnych opiera się na tych dwóch kannabinoidach, połączonych ze sobą w odpowiednich proporcjach (przy czym należy pamiętać, że stężenie THC zgodnie z polskim prawem nie może przekroczyć 0,2%).
Konopia siewna swe lecznicze właściwości zawdzięcza też innym kannabinoidom, które mogą w istotny sposób zwiększać skuteczność leku. Ważne są też takie substancje, jak:
- minerały, m.in. potas, żelazo i krzem;
- witaminy z grupy B;
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Układ endokannabinoidowy i kannabinoidy. Co warto o nich wiedzieć?
Jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach współczesnej medycyny było odkrycie układu endokannabinoidowego w 1988 roku. Dziś wiemy, że ma on ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, a drobne zaburzenia związane z jego pracą skutkują utratą równowagi w organizmie i rozwojem wielu chorób. Wiedza na temat tego układu dała wiele nowych możliwości tym, którzy postawili na leczenie konopiami. Dlaczego?
– Odkrycie układu endokannabinoidowego pozwoliło ustalić, że w ludzkim organizmie występują takie same kannabinoidy, jak te obecne w medycznej marihuanie. Dzięki temu za pomocą odpowiednio skomponowanych leków konopnych można wpływać na receptory CB1 i CB2, a tym samym przywracać równowagę w organizmie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie poszczególnych substancji aktywnych i ustalenie, jakie proporcje między nimi będą najlepsze w konkretnym przypadku – wyjaśnia lekarz medycyny Magdalena Nita. Ekspertka związana z Centrum Medycyny Konopnej (centrum-mk.pl) podkreśla, że w każdym przypadku rodzaj leku i jego dawka są ustalane indywidualnie, dlatego tak ważna jak opieka specjalisty prowadzącego kurację.
W jakich sytuacjach medycyna konopna radzi sobie najlepiej?
Układ endokannabinoidowy wpływa na przebieg wielu procesów, do których dochodzi w ludzkim organizmie. Problemy z nim związane mogą mieć istotny wpływ na jakość snu, nastrój lub apetyt, mogą też przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób.
Medyczne konopie wpływają na receptory kannabinoidowe:
- CB1, znajdujące się głównie w ośrodkowym układzie nerwowym (gdzie odpowiadają za odczuwanie bólu) oraz w tych obszarach mózgu, które odpowiadają za pamięć i apetyt;
- CB2, zlokalizowane przede wszystkim w układzie odpornościowym – ich aktywacja jest bardzo ważna w chwili, gdy przyczyną problemów ze zdrowiem są stany zapalne.
Dzięki wpływowi na ten układ medyczna marihuana jest obecnie z powodzeniem wykorzystywana w przypadku:
- chorób neurologicznych (m.in. padaczki lekoodpornej);
- przewlekłego bólu (również tego towarzyszącego nowotworom);
- spastyczności mięśni;
- depresji;
- stanów lękowych.
Wiedza na temat konopi siewnej i jej wpływu na ludzkie zdrowie stale się poszerza, co przekłada się na długość listy chorób, które można leczyć medyczną marihuaną. Daje to coraz więcej możliwości tym osobom, wobec których tradycyjne metody leczenia okazały się bezskuteczne.
Żródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-jaki-sposob-konopie-lecznicze-pomagaja-chorym