Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 26 grudnia 2017

Czy rośliny czują ból



Bardzo często, w dyskusji na temat weganizmu pojawia się argument, że rośliny czują ból. W związku z tym, gdyby weganie chcieli być konsekwentni ich też nie powinni jeść. Ten argument jest nieprawdziwy z dwóch powodów.

Osoby, które twierdzą, że rośliny odczuwają ból zwykle powołują się na niejasne sformułowania „naukowcy udowodnili”, „poczytaj nowe badania” itp. 
Zwykle jednak nikt nie wskazuje żadnego konkretnego i dobrze udokumentowanego badania na ten temat.
Przypomnijmy, że odczuwanie bólu to nie to samo co reagowanie na bodźce.
Często powtarzana historia badania, w którym autor badał zachowanie roślin na konkretnie dobrane utwory to nie dowód na odczuwanie bólu lub emocji wśród roślin, tylko na mechaniczne reakcje organizmu.

To prawda, że niektóre rośliny rosły szybciej przy odpowiednio dobranej muzyce, a przy innej wzrost spowalniał. Miało to związek z siłą fal dźwiękowych zależnych od danej piosenki.
Rośliny nie „słuchały” muzyki.

Kolejny argument to ewolucja. Gdyby rośliny mogły odczuwać ból musiałoby to mieć swoje ewolucyjne wyjaśnienie.
Ludzie, psy, koty, krowy czy konie odczuwają ból bo jest dla nich niezbędną informacją, która pomaga im przeżyć.
Każdy z nas może zareagować i np. uciec od źródła bólu.
Rośliny nie mają takiej możliwości.
Odczuwanie bólu jest zbędne i nie przynosi im żadnych korzyści ewolucyjnych.

Po trzecie, nawet gdybyśmy założyli, że rośliny czują, weganie w ostatecznym rozrachunku i tak zmniejszają pulę cierpienia. W końcu mięsożercy jedzą te same rośliny, które jedzą weganie, a do tego jedzą zwierzęta, które wcześniej zjadły jeszcze więcej roślin.


\KLIKNIJ w link poniżej i polub stronę"Jak być zdrowym całe życie"na Facebook , a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach ze strony
https://www.facebook.com/Ryszard-Piotr-Jak-by%C4%87-zdrowym-ca%C5%82e-%C5%BCycie-811427708999378