Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Uzależnienie od smartfonów zaburza równowagę chemiczną mózgu

CellPhoneMail.jpg
Smartfony stały się bardzo popularnym urządzeniem na całym świecie. Prawdopodobnie każdy z nas zna osobę, która jest uzależniona od tych urządzeń i nie potrafi wytrzymać bez nich nawet kilku godzin. Już od dłuższego czasu wiadomo, że regularne korzystanie ze smartfonów negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i powoduje np. zaburzenia snu. Teraz naukowcy potwierdzili, że nałogowe używanie telefonów dotykowych prowadzi do nierównowagi chemicznej w mózgu.
Podczas corocznego zjazdu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych przez profesora neuroradiologii z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu. Dr Hyung Suk Seo i jego zespół posługując się spektroskopią rezonansu magnetycznego (MRS) analizował skład chemiczny mózgów nastolatków, którzy są uzależnieni od smartfonów lub internetu.

W badaniu wzięło udział 19 osób o średniej wieku 15,5 roku, a wyniki zostały porównane do zdrowych osobników tej samej płci. 12 z nich przeszło przez specjalną terapię behawioralną. Standaryzowane testy pozwoliły naukowcom ustalić poziom uzależnienia nastolatków. Okazało się, że nałóg miał wyraźny wpływ na podwyższoną punktację w testach mierzących skalę depresji, lęku, bezsenności i impulsywności.
Dzięki spektroskopii rezonansu magnetycznego ustalono poziom kwasu γ-aminomasłowego (GABA), neuroprzekaźnika hamującego lub spowalniającego sygnały mózgowe, oraz glutaminianu i glutaminy (Glx), które pobudzają elektrycznie neurony. Naukowcy stwierdzili, że podwyższony poziom GABA wśród uzależnionych nastolatków był znacząco wyższy przed terapią behawioralną niż u osób z grupy kontrolnej.

Z dotychczasowych badań wiadomo, że wyższy poziom kwasu GABA oraz zaburzenie równowagi między GABA i Glx w przednim zakręcie kory obręczy (z j. angielskiego: anterior cingulate cortex – ACC) prowadzi między innymi do bezsenności i lęków. Według Dr Hyung Suk Seo, zachwianie równowagą chemiczną może powodować zaburzenia poznawcze i emocjonalne. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki zastosowaniu terapii behawioralnej można znacząco poprawić lub nawet przywrócić równowagę związków GABA i Glx do poprzedniego stanu. Niestety uzależnienia od smartfonów i internetu to poważna i wciąż bagatelizowana epidemia XXI wieku.