Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

sobota, 9 czerwca 2018

Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali niezwykłą aktywność neuronalną w jelitach, naszym drugim mózgu


Ilustracja


Naukowcy po raz pierwszy bezpośrednio zaobserwowali aktywność neuronów, ale nie w mózgu, lecz w jelitach. Jelitowy układ nerwowy, tzw. drugi mózg, zawiera miliony neuronów i odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę, której jeszcze do końca nie poznaliśmy.
Układ jelitowy jest bardzo często opisywany jako drugi mózg, ponieważ funkcjonuje niezależnie od naszego „głównego” mózgu. Jest to także drugie największe w naszym organizmie skupisko komórek nerwowych i podobnie jak nasz „pierwszy” mózg, układ ten pozostaje dla nas tajemnicą.
Naukowcy z Flinders University z pomocą nowo opracowanej techniki obrazowania powiadomili o przełomowej obserwacji aktywności neuronalnej w jelitach. Po raz pierwszy udało się zobaczyć wypalanie się neuronów podczas pracy mięśni jelit. Tego ważnego odkrycia dokonano na myszach.

Niestety wciąż dokładnie nie wiadomo, jak wielki wpływ układ jelitowy może wywierać na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Nie wiemy również jak może wyglądać współpraca pomiędzy tymi dwoma mózgami. Ciekawostką jest, że jelitowy układ nerwowy wytwarza i pochłania aż 95% serotoniny i 50% dopaminy. Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że układ jelitowy może być aż tak złożony. Dziś okazuje się, że określanie go mianem drugiego mózgu wcale nie jest przesadą
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Jneurosci.